Jedynie prawda jest ciekawa


Po 44 latach Węgrzy powrócą na boisko podczas Euro

09.06.2016

Węgrzy po 44 latach znów zagrają w mistrzostwach Europy. Szef miejscowej federacji piłkarskiej Sandor Csanyi ocenia szanse reprezentacji na wyjście z grupy na 50 proc. "Spróbujemy pokazać się od jak najlepszej strony, godnie reprezentować kraj i dowieść, że po 44 latach znów jest dla nas miejsce w mistrzostwach Europy" - oznajmił we wtorek przed odlotem do Francji trener węgierskiej drużyny Bernd Stock.

Csanyi ocenił szanse węgierskiej reprezentacji na wyjście z grupy na 50 proc. W wywiadzie dla gazety "Nemzeti Sport" podkreślił jednak, że Węgry będą mogły być zadowolone nawet wówczas, jeśli drużyna nie wygra żadnego meczu, ale zdobędzie doświadczenie i zakwalifikuje się na mistrzostwa świata w Rosji.

Węgierska prasa przytacza dane brytyjskiej agencji bukmacherskiej William Hill, z których wynika, że pieniądze postawione na złoty medal dla Węgier przyniosą 251-krotny (prawie najwyższy) zysk, podczas gdy na Francję i Niemcy - odpowiednio 4-krony i 5-krotny.

Prasa podkreśla, że od poprzedniego udziału Węgier w mistrzostwach wiele się zmieniło, m.in. bardzo wzrosła rynkowa wartość piłkarzy. W tym kontekście portal Origo zwraca uwagę, że według agencji Bloomberg węgierska reprezentacja jest najtańsza, gdyż jej łączną wartość transferową szacuje się na 31 mln dol., czyli niemal 4-krotnie niżej niż samego Cristiano Ronaldo (116 mln).  

Wśród ciekawostek związanych z węgierską reprezentacją prasa zwraca uwagę na fakt, że właśnie piłkarz z tego kraju - bramkarz Gabor Kiraly - będzie najstarszym zawodnikiem mistrzostw; w dniu pierwszego meczu będzie miał 40 lat, 2 miesiące i 9 dni.

Media wybijają też to, że w pierwszym meczu mistrzostw - Francja - Rumunia - będzie sędziował Węgier Viktor Kassai.

W węgierskiej reprezentacji znalazło się czterech piłkarzy, którzy grają obecnie w polskiej lidze: napastnik Nemanja Nikolics z Legii Warszawa, Gergoe Lovrencsics z Lecha Poznań oraz dwóch obrońców: Richard Guzmics z Wisły Kraków i Tamas Kadar z Lecha Poznań.

Jeden z nich, Lovrencsics, żegnając się z fanami na lotnisku w Budapeszcie przed wylotem do Francji powiedział: "Nadeszła ta chwila, na to pracowaliśmy. Ruszamy na spotkanie naszych marzeń". Zapewnił, że reprezentacja jedzie przygotowana i przeanalizowała grę rywali.

Podkreślił też, że reprezentacja musi skorygować błędy popełnione podczas ostatniego przed mistrzostwami meczu z Niemcami w sobotę, który Węgrzy przegrali 0:2.

Według Kiralya do pierwszego meczu - z Austrią - reprezentacja może jeszcze udoskonalić swą grę pod względem tempa, precyzji i przygotowania technicznego. Nie wymienił konkretnych oczekiwań, ale zaznaczył, że zespół musi zachować jedność. "Celem jest to, byśmy wystąpili dobrze jak na swoje możliwości i nie mieli po zawodach poczucia niedostatecznej gry" - oznajmił.

Pierwszy mecz - z Austrią - Węgrzy rozegrają 14 czerwca w Bordeaux, cztery dni później zmierzą się z Islandią w Marsylii, a 22 czerwca z Portugalią w Lyonie.

Węgierskie MSZ zaapelowało w czwartek do węgierskich kibiców, by po przybyciu do Francji zarejestrowali się na stronie konsulatu na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń.

 

wkt/PAP

 

[fot. youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook