Jedynie prawda jest ciekawa


We wrocławskim ZOO powstanie Afrykarium-Oceanarium

20.09.2012

"Kapsuła czasu" z DNA zagrożonych gatunków zwierząt została w czwartek wmurowana we wrocławskim ZOO, gdzie trwa budowa pierwszego w Polsce Afrykarium-Oceanarium. Obiekt o powierzchni 1,4 ha ma być gotowy w 2015 r. Szacowany koszt inwestycji to ponad 387 mln zł.

Po ukończeniu w 2015 roku będzie to jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z niewielu w Europie. "W Indiach zaplanowano wybudowanie 46 oceanariów, takim cieszą się zainteresowaniem. Myślę, że u nas też korzyści z Afrykarium będą duże nie tylko dla ogrodu zoologicznego, ale i dla miasta" - powiedział dyrektor wrocławskiego ZOO Radosław Ratajszczak.        

W "kapsule czasu" umieszczono próbki DNA m.in. żółwia wężoszyjego oraz żółwia birmańskiego, szpaka balijskiego oraz tygrysa sumatrzańskiego.         

W nowym obiekcie będzie prezentowany świat fauny i flory. Ekspozycje mają imitować naturalne środowiska, w których przebywać będą m.in. hipopotamy, pingwiny, żółwie. Do świata wód oceanicznych prowadzić będzie tunel ze szkła akrylowego.         

W tunelu będzie można się na chwilę zatrzymać i poobserwować, jak nad głowami zwiedzających pływają rekiny. W oceanarium będą również prezentowane ryby z jezior Malawi i Tanganika oraz hipopotamy żyjące w dorzeczu Nilu.         

Według dyrektora największą atrakcją oceanarium będzie wybieg dla pingwinów, usytuowany tuż pod restauracją w kształcie łodzi. Turyści będą też mogli obejrzeć pokazy sztuczek wykonywanych przez uchatki, czy odwiedzić imitację zatopionego statku i z bliska przyjrzeć się rafie koralowej.          

Oceanarium ma być także miejscem edukacji, nauki, przygody. Pomysłodawcy projektu mają nadzieję, że oceanarium przyciągnie turystów z całej Polski. Przy frekwencji 1,2 mln osób rocznie, a dyrekcja ZOO zakłada, że tyle będzie odwiedzających, do oceanarium nie trzeba będzie dopłacać. 

PAP

[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook