Jedynie prawda jest ciekawa


Warto było odwiedzić Święty Krzyż

19.05.2014

Kilkuset artystów z całego regionu wystąpiło podczas IX Świętokrzyskiego Jarmarku, który odbył się w niedzielę na Świętym Krzyżu. W programie znalazły się m.in.: spektakle plenerowe, pokazy taneczne, występy zespołów ludowych oraz kiermasze wyrobów i potraw regionalnych.

Tegoroczna impreza odbywała się pod hasłem „Jak drzewiej bywało”, nawiązującym do historii i tradycji świętokrzyskiego regionu. Rozpoczęła ją uroczysta Msza św. pod przewodnictwem superiora o. Zygfryda Wiechy OMI, która odprawiona zostanie przy ołtarzu polowym na błoniach przed Muzeum Przyrodniczym.

Homilię wygłosił o. dr Wojciech Popielewski OMI, biblista, który, na co dzień zaangażowany jest w Dzieło Biblijne i regularnie występuje w Telewizji Trwam a we wspólnocie na Świętym Krzyżu opiekuje się nowicjuszami.

W swoim kazaniu o. Popielewski OMI nawiązując do historii Świętego Krzyża, wspominał czasy, kiedy to święte miejsce zamieniono na więzienie. Mówił także o wielkiej różnorodności instytucji i dzieł, które znalazły miejsce na świętokrzyskiej górze.

- Dziękujemy Bogu dziś za to szczególne miejsce naszego corocznego spotkania. Dziękujemy za geniusz ludzkiego umysłu, za owoc pracy ludu ziemi świętokrzyskiej jaki możemy dziś podziwiać na tylu stoiskach rozstawionych wokół świętokrzyskiego klasztoru. Dziękujemy, że tutaj razem możemy tworzyć wspólny dom, w którym jest ciepło, miłość, szacunek i zrozumienie – mówił zakonnik.

Po zakończeniu Eucharystii wszystkich zebranych powitał i zaprosił do wspólnej zabawy gospodarz imprezy Zdzisław Wrzałka.

Podczas Świętokrzyskiego Jarmarku pielgrzymi i turyści zobaczyli m.in.: spektakl zatytułowany „Wieczór pielgrzyma”, w wykonaniu Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki „ŁYSOGÓRY” z gminy Nowa Słupia. Kolejną wyjątkową atrakcją był spektakl taneczny „Niemen” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca.

Ponadto wystąpili m.in.: sygnaliści z Zespołu Szkół Leśnych z Zagnańska, zespół śpiewaczy z Chmielnika, Zespół Pieśni i Tańca "Jodełki”, Zespół „Małe Bielinianki”, Chór Towarzystwa Przyjaciół Bielin SABBATON, Kapela Bielińska i Zespół „Świętokrzyskie Diabliki".

Popołudnie upłynęło w rodzinnej atmosferze. Turyści mieli okazję podziwiać rękodzielnictwo Ziemi Świętokrzyskiej na wielu straganach, które wypełniły cały plac przed zachodnim skrzydłem klasztoru. Także pogoda pozwoliła na to, że kilkutysięczne tłumy turystów i pielgrzymów odwiedziły Święty Krzyż.

Organizatorami IX Jarmarku Świętokrzyskiego były: Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Gminy w Bielinach, Urząd Gminy w Nowej Słupi.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

KAI, lz

[fot: Wikimedia CC-BY-2.0]


Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook