Jedynie prawda jest ciekawa


Warsztaty wiklinowe w Pacanowie

30.04.2013

Litery składające się na napis "Pacanów", postaci bajkowe, ogródek z płotkiem to m.in. wykonają uczestnicy warsztatów wikliniarskich, które odbędą się w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie (Świętokrzyskie). Pięciodniowe zajęcia rozpoczną się 1 maja.

Jak powiedziała dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie Karolina Kępczyk, każdy z uczestników warsztatów wykona jeden z elementów wiklinowych, który wspólnie z innymi utworzy dekorację trasy, którą przejdzie bajkowy korowód tegorocznego Festiwalu Kultury Dziecięcej.

Pod okiem wikliniarki i malarki z Buska Zdroju Beaty Borek uczestnicy poznają techniki wyplatania nie tylko klasycznych przedmiotów z wikliny takich jak kosze, gazony czy kwietniki, ale również liter składających się na napis "Pacanów", wybraną podczas zajęć postać bajkową oraz wiklinowe płoty i okiennice.

- Chcemy stworzyć naturalną, spójną z Powiślem i Ponidziem dekorację. Bowiem okolice Pacanowa pełne są wierzb i wikliny. Ponadto będziemy zwiedzać Pacanów i gdy zauważymy zniszczony płot, zasugerujemy otoczenie go wikliną i przyozdobieniem kwiatami - powiedziała Kępczyk.

Jak zapewniła na warsztaty może zgłaszać się każdy bez względu na wiek. Zajęcia będą odbywać się przez pięć dni. Zakończą się 5 maja.

Wszystkie wiklinowe przedmioty, które powstaną podczas warsztatów zostaną podarowane mieszkańcom Pacanowa.  Zdaniem Kępczyk będą one mogły służyć nawet kilka lat tak jak jest to z figurą wiklinową Koziołka Matołka, która od czterech lat zdobi teren Europejskiego Centrum Bajki, a wykonana była na pierwszych warsztatach wiklinowych.

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie powstało w 2005 roku. Jego pomysłodawcą był Waldemar Dąbrowski - Minister Kultury w latach 2002 - 2005. Z jego inicjatywy w 2003 r. w Pacanowie zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Dziecięcej. W zeszłym roku ECB odwiedziło ponad 160 tysięcy turystów.

PAP

[FOTO: http://www.stolica-bajek.pl]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook