Jedynie prawda jest ciekawa


Warszawskie koty mają nosa. Nie chciały jeść miejskiej karmy

27.07.2013

Mówi się, że koty zawsze chodzą własnymi ścieżkami i dbają o swój interes jak żadne inne zwierze. I bardzo dobrze robią! Dzięki słynnej zasadzie ograniczonego zaufania, przypuszczalnie uniknęły otrucia karmą, którą zafundowali im stołeczni urzędnicy.

Sprawę nagłośnił portal TVN Warszawa, po liście radnej PiS skierowanym do prezydenta miasta:

„Zgłaszają się karmicielki, które za własne pieniądze muszą kupować karmę, a tę dostarczaną wyrzucają, gdyż nie nadaje się do jedzenia; śmierdzi, koty nie chcą jej jeść. Nie spełniała ona parametrów" – napisała w interpelacji do prezydent miasta Olga Johann, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy (PiS).

Takie „pyszności” dla stołecznych kotków dostarczała firma PUPIL-FOODS, którą warszawski ratusz wyłonił w przetargu, aby zapewnić pokarm ok. 29 tys. wolno żyjącym zwierzętom.

Radna PiS szybko otrzymała odpowiedź od wiceprezydenta miasta:

"Zgodnie z warunkami określonymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia karma musiała spełniać określone wymagania odnośnie składu i parametrów" – napisał Pan Jarosław Dąbrowski.

Jakie to wymogi?

„Zarówno karma mokra jak i sucha musiały zawierać między innymi odpowiednią ilość wody, białka, tłuszczu i popiołu. Do tego połowa zawartości białka musiała być pochodzenia zwierzęcego, pokarm zawierać miał także taurynę i witaminy. Te wytyczne opracowano w porozumieniu z burmistrzami dzielnic, organizacjami pozarządowymi, a także po konsultacjach z katedrą Żywienia Zwierząt i Gospodarki Paszowej Wydziału Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego” - podaje portal TVN Warszawa.

Całe szczęście Ratusz uderzył się w pierś i przeprowadził kontrolę karmy, która wykazała, że karma sucha, która jest podawana zwierzętom, nie spełnia wymogów określonych w specyfikacji.

Dlatego Ratusz postanowił zaprzestać wydawania suchej karmy, a dostawca w trybie natychmiastowym musiał wymienić swój „produkt” na pełnowartościowy.

Teraz warszawskie kotki jedzą już dobrą karmę. Będą dzięki niej duże i zdrowe.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

TVN Warszawa, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook