Jedynie prawda jest ciekawa


Walka o piękne słonie

20.01.2013

Są niezbędne. Bez nich nie odbędzie się w świątyni żadna uroczystość. Im piękniejsze, tym większy prestiż wydarzenia. W Guruvayur jest ich do wynajęcia 60. Są licytowane.

Prawie w każdej wiosce w Kerali od stycznia do maja odbywają się uroczystości religijne na cześć lokalnych bóstw. Ich posągi wyruszają na grzbietach słoni ze świątyń w pielgrzymkę od domu do domu. Uroczyste procesje nie omijają również sąsiednich wsi. - Każda wioska chce się pokazać przed sąsiadami, dlatego trwa wyścig o największe i najpiękniejsze zwierzęta - tłumaczy w rozmowie z PAP Sathyapalan, opiekun słoni z miasteczka Guruvayur.

- Stawki za wynajem naszych najlepszych słoni sięgają 18-20 tysięcy rupii (1130zł) za dzień plus wyżywienie i transport - mówi Sathyapalan. To niemało, ponieważ uroczystości mogą trwać siedem lub dziewięć dni. W takich wypadkach najdroższy słoń wynajmowany jest na główny dzień świąt, a w pozostałe dni w procesji idą mniejsze i tańsze zwierzęta. - Wielki dzień, wielki słoń – podkreśla opiekun słoni.

W byłym kompleksie pałacowym Punnathurkotta, zwanym Twierdzą Słoni, w pobliżu miasteczka Guruvayur, trwa zacięta rywalizacja o najlepsze zwierzęta. Przedstawiciele wiosek składają oferty w zapieczętowanych kopertach; zdarzyło się już, że cena wynajmu sięgnęła 200 tysięcy rupii (ponad 11 tys. zł) za dzień. Tyle kosztował prawie trzymetrowy Padmanabhan, o którym mówi się tu "król słoni".

Innymi gwiazdami Twierdzy Słoni są Indrasen i Nandan, ale największą popularnością cieszył się ogromny Kesavan, który miał 320 cm wysokości. Zmarł w 1976 roku i już rok później na ekranach keralskich kin pojawił się film "Guruvayur Kesavan".

Najbardziej cenione są słonie o szerokim łbie i długiej trąbie sięgającej ziemi. Dobrze też, jeśli przednie nogi są dłuższe od tylnych, bo wtedy głowa słonia jest uniesiona i zwierzę prezentuje się dostojniej. - Tak wyglądają keralskie słonie. Są piękniejsze od tych z Asamu lub Biharu, bo te mają krótkie trąby i węższe czoła - opowiada Sathyapalan, który od 37 lat trenuje słonie dla świątyni w Guruvayur.

Guruvayur słynie ze słoni, które wierni ofiarowali tutejszej świątyni Kryszny. Trafiają tam w różnym wieku, np. 10 lat, jak słynny Kesavan, czy 20-30 lat. Niektóre złapano w dżungli, ale część pochodzi też z cyrków, gdzie według Sathyapalana mogą pracować tylko przez 22 lata.

W Guruvayur zostają do końca życia. Najstarszy spośród 62 słoni ma obecnie 77 lat. W karelskich świątyniach żyje 500-700 słoni. Sathyapalan jest przeciwny trzymaniu zwierząt w niewoli, bo w świątyniach są one przywiązywane łańcuchami do drzew, ale świątynie są zobowiązane do przyjmowania słoni od darczyńców. - Zwierzęta są ofiarowywane Bogu - tłumaczy.

Opiekun słoni, nazywany "kornak" lub "mahout", długo przygotowuje swojego słonia do uroczystości religijnych. - Podczas procesji religijnej jest bardzo głośno, ludzie podchodzą i dotykają słonia, dlatego mahout musi utrzymywać kontakt fizyczny ze swoim słoniem. Zwierzę musi się czuć bezpiecznie - opowiada Sathyapalan, który spędził ze swoim pierwszym słoniem aż 20 lat.

W marcu 2012 roku podczas uroczystości w keralskim Thrissur słoń wpadł w szał i ranił 62 osoby. - Słonie mają świetną pamięć i przywiązują się do opiekunów. Wyjątkiem jest trzymiesięczny okres, gdy samce robią się agresywne - dodaje.

W takim stadium jest teraz drugi słoń Sathyapalana. W okolicach uszu Lakshmana widać strugi cieczy zawierającej testosteron. Czasami substancja spływa do pyska zwierzęcia, co tylko wzmaga jego agresję. - Nie mogę się teraz za bardzo do niego zbliżyć, normalnie Lakshman zareagowałby na mój widok, zawołał mnie, ale teraz zupełnie mnie ignoruje - tłumaczy mahout. Za chwilę słoń unosi wysoko trąbę i Sathyapalan prosi, by się odsunąć, ponieważ słoń jest wyraźnie poirytowany obecnością ludzi.

Słoń indyjski jest na liście zagrożonych gatunków. W Indiach żyje około 25-30 tys. tych zwierząt - o połowę mniej niż 200 lat temu. Zasięg ich wędrówek został znacznie ograniczony przez duże inwestycje infrastrukturalne, budowę kanałów, tam, dróg i linii kolejowych. Na początku stycznia br. pociąg pasażerski zabił pięć słoni w stanie Orisa. Niektóre pociągi, których trasa przecina szlaki wędrowne zwierząt, ma nakaz ograniczenia prędkości. Rząd zapowiedział też wprowadzenie monitoringu elektronicznego dzikich słoni.

Mimo że słonie uznaje się za święte w Indiach - jednym z najważniejszych bóstw jest Ganeśa, mądry i sprytny pół-człowiek, pół-słoń - to są zwalczane przez mieszkańców wsi, ponieważ w poszukiwaniu jedzenia w dużych grupach podchodzą w nocy do wiosek, tratując zabudowania i zbiory. - Uwielbiają sól, dla nich to jak czekolada. W tutejszych wioskach zdarzały się sytuacje, że po najeździe słoni ze sklepów nie znikało nic poza workami soli - śmieje się Sathyapalan.

PAP, rch

[Fot. sxc.hu]

 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook