Jedynie prawda jest ciekawa


W Polsce odkryto grób wojownika pochodzący z przełomu I i II w.

28.09.2013

Bogato wyposażony grób wojownika pochodzący z przełomu I i II wieku n.e. to jedno z ciekawszych znalezisk, które odkryli archeolodzy podczas wykopalisk na cmentarzysku grupy lubuskiej z okresu wpływów rzymskich w Czelinie (Zachodniopomorskie).

Bartłomiej Rogalski z Muzeum Narodowego w Szczecinie, który prowadził niedawno zakończone badania, powiedział, że pochówek wojownika jest rzadkim przykładem grobu męskiego z pełnym uzbrojeniem z okresu wpływów rzymskich na Dolnym Nadodrzu.

Jak mówił Rogalski, w grobie był m.in. miecz jednosieczny z kompletem klamerek pochwy, grot oszczepu, elementy tarczy i parę ozdobnych odlanych z brązu zapinek do szat serii pruskiej. "Interesującym zabytkiem z tego grobu jest okaz krzesiwa iglicowego, które jest dowodem silnych wpływów skandynawskich nad Odrą" - dodał Rogalski. Zazwyczaj archeolodzy znajdowali w Czelinie groby wojowników wyposażone w oszczep i tarczę.

W tym roku podczas badań wykopaliskowych odkryto 18 obiektów, w tym cztery groby jamowe i trzy groby popielnicowe a ponadto paleniska, jamy i bruki kamienne, które - zdaniem archeologów – należy łączyć z funkcjonowaniem cmentarzyska. Naukowcy przypuszczają, że te ostatnie związane były z różnymi obrzędami i kremacją zwłok.

Rogalski powiedział, że zdecydowana większość zabytków odnalezionych w Czelinie należy do tzw. grupy lubuskiej, która zajmowała od I do III wieku n.e. dolne Nadodrze, Ziemię Wkrzańską, Pyrzycką i Pojezierze Myśliborskie. Grupa lubuska jest słabo rozpoznana archeologicznie i nadal czeka na jednoznaczne zdefiniowanie cech.

Cmentarzysko od 2004 r. dostarczyło bogatej kolekcji uzbrojenia z okresu wpływów rzymskich. Rogalski mówił, że odkryto tutaj m.in. pięć mieczy, w tym trzy obosieczne (jeden importowany rzymski gladius) oraz 2 miecze jednosieczne, które zapewne wykonali miejscowi kowale. Znaleziono też różne elementy tarcz oraz ornamentowane groty oszczepów wywodzące się prawdopodobnie z tradycji kultury przeworskiej zajmującej ówcześnie tereny Wielkopolski i Śląska.

Godne uwagi są także liczne fibule, czyli zapinki do szat z brązu i żelaza, misternie wykonane sprzączki i okucia do pasów oraz elementy wyposażenia jeździeckiego, np. ostrogi wiązane z wpływami kultury przeworskiej bądź skandynawskimi - twierdzi Rogalski.

Na stanowisku w Czelinie, poza zabytkami z okresu wpływów rzymskich, znaleziono także grób szkieletowy i ceramikę, które należy wiązać z neolityczną kulturą ceramiki sznurowej. W br. znaleziono tutaj misternie wykonany grot strzały z krzemienia datowany na początek II tys. p.n.e. W Czelinie funkcjonuje skansen poświęcony cmentarzysku. Można w nim zobaczyć rekonstrukcję m.in. grobu wojownika z wyposażeniem i stosu ciałopalnego z leżącym na nim wojownikiem. 

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook