Jedynie prawda jest ciekawa


W Polsce obchodzimy Dzień Ojca

23.06.2016

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku. W społeczeństwie wzrasta świadomość tego, jak ważni w życiu dziecka, od chwili jego urodzenia, są ojcowie. List do wszystkich ojców skierowała minister Elżbieta Rafalska.

"Tata w oczach dziecka jest bohaterem. Ratuje z opresji, uczy nowych rzeczy, wspiera w trudnych chwilach. Wiem, że w dzisiejszych czasach, w tej codziennej gonitwie, trudno jest poświęcać tyle uwagi dzieciom, ile byśmy chcieli. Nie zapominajmy jednak jak ważne dla naszych pociech jest wspólne spędzanie czasu, rodzinne ciepło. Pielęgnujmy ten codzienny czas – wspólne odrabianie lekcji, rodzinną kolację, spacery. Tata jest wzorem do naśladowania, zapewnia bezpieczeństwo i stabilizację. Relacja taty z dziećmi jest wyjątkowa. Nic nie jest w stanie jej zastąpić. Dlatego warto ją pielęgnować" - napisała w liście minister rodziny,pracy i polityki społecznej.

 

Również psychologowie mówią o istotnej roli ojca w życiu dziecka. Podkreślają, jak ważna jest jego obecność już od pierwszych chwil życia. Szczególnie, jeśli chodzi o wcześniaki. 

 Pielęgnacja noworodka, dowożenie jedzenia czy mleka mamy - również w środku nocy, i kangurowanie, czyli przytulanie dziecka - to zadania ojców, kiedy ich nowonarodzone dziecko jest w szpitalu.

"Ojcowie muszą od samego początku uczestniczyć w rozwoju swoich dzieci, równocześnie są dużym wsparciem dla swoich żon, mam swoich dzieci. Ma to olbrzymie znaczenie dla malutkiego dziecka, dla którego mama i tata są najważniejsi w życiu" - powiedziała zastępca ordynatora Kliniki Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka w GCZD  dr Teresa Owsianka-Podleśny. 

Po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton (USA) za sprawą Sonory Smart Dodd — córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki (w 1907 r.) wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia zasług wszystkich ojców. A przede wszystkim chciała złożyć hołd swojemu tacie, który po śmierci jej mamy sam wychował ją i pięcioro młodszego rodzeństwa.

Sonora jako datę Dnia Ojca zaproponowała 5 czerwca, czyli dzień urodzin jej ojca, ale radni Spokane postanowili, że będzie to każda trzecia niedziela czerwca. W 1966 r. prezydent Lyndon B. Johnson ustanowił Dzień Ojca świętem państwowym, a w 1972 roku oficjalnie zatwierdzono jego obchody w trzecią niedzielę czerwca.

W Polsce święto ma stałą datę — 23 czerwca i obchodzone jest od 1965 roku. Mimo stosunkowo długiej historii Dzień Ojca nie cieszy się tak wielką popularnością, jak Dzień Matki, co nie zmienia faktu, że jest to bardzo dobra okazja do wyrażenia wdzięczności i szacunku swojemu tacie. 

wkt/PAP/TVPInfo.pl

 

[fot. fratria]

 

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook