Jedynie prawda jest ciekawa


W piątek Poznaniacy będą bić rekord Guinnessa

19.06.2013

Kilkanaście tysięcy lampionów ma zostać wypuszczonych w niebo podczas piątkowej Nocy Kupały. Organizatorzy planują pobić rekord Guinnessa, który należy do Meksyku.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, organizatorzy chcą pobić rekord Guinnessa. "W poprzednim roku wypuściliśmy 18 tys. lampionów i nieoficjalnie pobiliśmy rekord, ale komisja nie uwzględniła wszystkich naszych dowodów. Obecny rekord należy do Meksyku, w którym wypuszczono 15 tys. Jesteśmy przygotowani do wydanie nawet 40 tys. lampionów" - powiedziała w rozmowie z Aleksandra Dmitrzak z fundacji ARS, która organizuje spotkanie.

Podczas trzeciej edycji zmieniono miejsce wypuszczenia lampionów. Ze względu na wysoki poziom Warty przy moście św. Rocha w Poznaniu przeniesiono imprezę w okolice mostu Chrobrego.

Organizatorzy zaplanowali również szereg warsztatów m.in. plastycznych, archeologicznych, tanecznych i ludowych. Poza zaplanowanymi warsztatami będzie okazja wysłuchania koncertów m.in. Goorala, czyli największej, zdaniem organizatorów, gwiazdy Nocy Kupały. "Wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy pokaz kultury litewskiej, tańce ludowe czy malowanie lampionów. Najlepiej przyjść i przekonać się na własne oczy, bo będzie działo się dużo" - powiedziała Dmitrak.

Organizatorzy pierwszych gości wpuszczać będą od godz. 17. Między godz. 21 a 22 po otrzymaniu zgody od wieży kontroli lotów na Ławicy ma nastąpić wypuszczenie lampionów.

Noc Kupały to jedno ze świąt słowiańskich obchodzone w najkrótszą noc w roku z 21 na 22 czerwca. Podczas Nocy Kupały rozpalano ogniska, w których palono zioła, wróżono m.in. z wianków, które wcześniej przygotowały dziewczęta, a następnie puszczały je na wodzie, czy też szukano kwiatu paproci, który miał zwiastować szczęście. Wszystkie te obrzędy miały zapewnić urodzaj ziem oraz zdrowie dla ludzi.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook