Jedynie prawda jest ciekawa


W peletonie po przeszczepie

07.06.2013

Byli pacjenci Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wsiedli na rowery, żeby w drodze z Zabrza do Krakowa promować kampanię "Tak dla transplantacji". Tegoroczny rajd odbywa się pod hasłem "Po zdrowie na rowerze".

- Tegoroczny rajd jest poświęcony rozpoczynającej się w piątek XX Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej oraz Rafałowi, Małgosi, i Grzesiowi, którzy czekają na +drugie serce+ w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - powiedziała Alicja Chachaj, członek zarządu Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca.

W drodze do Krakowa uczestnicy rajdu będą popularyzować ideę transplantacji oraz zdrowego stylu życia. - Rajd odbywa się po raz dziewiąty. Pierwszy był pielgrzymką dziękczynną do Częstochowy, dziękowaliśmy za darowane serce - powiedziała Chachaj.

W peletonie jadą osoby, którym wykonano przeszczep serca, a także m.in. pielęgniarka z oddziału transplantologii, chirurg, rodziny pacjentów. - Rajdy zwiększają świadomość społeczeństwa, ludzie coraz więcej wiedzą o przeszczepach. Mają okazję zobaczyć, że osoby po przeszczepie wracają do normalnego życia, uprawiają sport, chodzą do szkoły, bawią się, studiują. Wśród osób po przeszczepie mamy m.in. młodą osobę, która właśnie zdała maturę, studenta oraz kobietę, która urodziła drugie dziecko - dodała Chachaj.

Trasa peletonu prowadzi na Rynek Główny w Krakowie - przez Dąbrowę Górniczą, Trzyciąż, Imbramowice. Tam, w niedzielę, byli pacjenci z Zabrza będą zachęcać do wypełniania oświadczeń woli dawcy organów oraz promować Kampanię "Tak dla transplantacji".

W 2010 roku śląskie centrum obchodziło 25. rocznicę wykonania pierwszego przeszczepu serca w Polsce. Dokonał tego 5 listopada 1985 r. ówczesny kierownik zabrzańskiego Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii prof. Zbigniew Religa.

PAP/JKUB

[fot. PAP/Andrzej Grygiel

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook