Jedynie prawda jest ciekawa


W niedzielę całkowite zaćmienie Słońca z Kenii online

01.11.2013

Całkowite zaćmienie Słońca, które nastąpi 3 listopada, będzie widoczne tylko w części Afryki. Jednak zainteresowani z całego świata będą mogli je obejrzeć na żywo, w internecie. Przekaz zapewnią astronomowie, którzy w ramach projektu GLORIA pojadą do Kenii.

"3 listopada zespół astronomów wyruszy w głąb parku narodowego Turkana w Kenii, aby podjąć próbę przekazania światu obrazu niezwykłego zjawiska jakim jest całkowite zaćmienie Słońca" - poinformowali przedstawiciele Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego w przesłanym PAP komunikacie.

Transmisja będzie nadawana na żywo - między godz. 15.20 a godz. 15.30 polskiego czasu - znad jeziora Turkana w Kenii. Zaćmienie całkowite będzie trwać zaledwie 15 sekund i będzie widoczne tylko w Afryce Środkowej, więc planowanie musi być bardzo dokładne.

Zaćmienie w listopadzie to pierwsze całkowite zaćmienie Słońca od roku. Będzie to zaćmienie "hybrydowe". Oznacza to, że w niektórych miejscach będzie ono widoczne jako zaćmienie obrączkowe, kiedy to widoczna pozostaje zewnętrzna krawędź tarczy słonecznej. Zaś w innych miejscach będziemy je obserwować jako zaćmienie całkowite. Zaćmienie częściowe widoczne będzie w południowej Europie. Swoje maksimum osiągnie ok. godz. 12.30 w Sewilli, a o godz. 13.40 w Chanii (Grecja).

Wybierając miejsce obserwacji badacze musieli uwzględnić nie tylko widoczność zaćmienia, ale także prawdopodobne warunki pogodowe, dostępność wody, żywności, dostęp drogowy i bezpieczeństwo całego zespołu. "Zespół ma duże doświadczenie w takich transmisjach. Mimo, że lokalizacja jest bardzo trudna, a zaćmienie bardzo krótkie, liczni obserwatorzy naszej transmisji internetowej będą je mogli obejrzeć w zaciszu własnych domów" - zaznacza prof. Alberto Castro-Tirado pracujący w projekcie GLORIA.

Zdaniem szefa wyprawy, dr. Miquela Serra-Ricarta, nadchodzące zaćmienie będzie szczególne, gdyż Słońce jest obecnie w maksimum swojego 11-letniego cyklu. Naukowcy oczekują więc wystąpienia pięknej, symetrycznej korony słonecznej.

Jednak niezwykły widok na nieboskłonie to nie wszystko, czego mogą się spodziewać badacze. Dr Serra-Ricart wspomina, że kiedy w 2001 r. obserwował dwuminutowe całkowite zaćmienie Słońca w północnym Zimbabwe, w hałaśliwej zwykle dżungli zaległa absolutna cisza. "W czasie zaćmienia Słońca zwierzęta zasypiają, tak jakby zapadła noc. Nie możemy wchodzić w drogę dużym drapieżnikom takim jak lwy" - mówi Serra-Ricart.

Wyprawa do Kenii jest realizowana w ramach naukowo-społecznościowego projektu europejskiego GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array - Globalna inteligentna sieć teleskopów-robotów). Celem tego projektu jest przybliżenie ludziom na całym świecie fascynujących zjawisk astronomicznych za pośrednictwem internetu.

Transmisja zaćmienia Słońca znad jeziora Turkana w Kenii to kolejny już pokaz zjawisk astronomicznych prowadzony na żywo w ramach projektu GLORIA. Poprzednio transmitowane było przejście Wenus przez tarczę Słońca, zorze polarne oraz poprzednie całkowite zaćmienie Słońca.

Zaćmienie Słońca występuje wtedy, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem a Ziemią i całkowicie lub częściowo zablokuje dochodzące do Ziemi światło słoneczne. Może to wystąpić tylko wówczas, gdy Księżyc znajduje się w nowiu (z punktu obserwacyjnego na Ziemi Księżyc i Słońce ustawione są w jednej linii). W przypadku zaćmienia całkowitego Księżyc całkowicie przesłania tarczę Słońca. W przypadku zaćmienia częściowego lub obrączkowego zasłonięta jest tylko część tarczy słonecznej.

Więcej informacji na temat obecnej i poprzednich transmisji na żywo oraz innych działań podejmowanych w projekcie GLORIA można znaleźć na stronie: www.gloria-project.eu/pl/

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,PAP

[fot. wikimedia commons, autor: szczery, lic. GDFL i CC2.5;3.0]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook