Jedynie prawda jest ciekawa


W Muzeum II Wojny Światowej działa studyjne kino

30.11.2017
muzeum-ii-wojny
W Muzeum II Wojny Światowej działa studyjne kino

W Muzeum II Wojny Światowej rozpoczęło działalność kino studyjne. Będą w nim wyświetlane m.in. filmy fabularne i dokumentalne powstałe w okresie międzywojennym, obrazy historyczne oraz wojenne, a także ambitne współczesne dzieła kinematografii polskiej i zagranicznej.

Jak powiedział w czwartek PAP rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski, zlokalizowane w placówce kino z założenia ma być kinem o charakterze studyjnym. "W ramach tej formuły pokazuje ono, jak to kina studyjne, m.in. filmy ambitne, które gdzie indziej, w czysto komercyjnych kinach, nie są zbyt często wyświetlane" - powiedział PAP Masłowski.

Dodał, że w repertuarze kina pojawi się też wiele obrazów z cyklu "W starym kinie", w tym polskie produkcje powstałe w okresie międzywojennym. "Jest to związane z misją muzeum, do której należy nie tylko zajmowanie się historią tych 6 lat, w czasie których toczyły się działania wojenne, ale również pokazywanie rzeczywistości międzywojennej, w tym dorobku kultury II Rzeczypospolitej" - powiedział PAP Masłowski. Zaznaczył, że w kinie wyświetlane będą także filmy bezpośrednio związane z II wojną światową.

W piątek obejrzeć będzie można zestaw dwóch filmów zrealizowanych przez Fundację Filmową Armii Krajowej. Będą to obrazy: "Byłem żołnierzem Armii Krajowej" w reż. Marka Widarskiego opowiadający o harcerzu Szarych Szeregów, a później podchorążym batalionu "Zośka" Stanisławie Krupie oraz "Powstanie warszawskie 60 lat później" w reż. Andrzeja Sapiji, na który składają się wspomnienia uczestników powstania oraz historyków. Wstęp na te projekcie będzie bezpłatny.

We wtorek, również nieodpłatnie, można będzie obejrzeć zestaw filmów przygotowany z myślą o 150. rocznicy urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Złożą się na niego obraz dokumentalny z 1928 r. "Polonia Restituta" oraz film "Józef Piłsudski" zrealizowany w 1935 r. przez Ryszarda Ordyńskiego.

W grudniowym repertuarze kina znalazł się też powstały w 2017 r. "Kryptonim HHhH" w reż. Cedrica Jimeneza - thriller rozgrywający się w czasach II wojny światowej, którego scenariusz powstał na podstawie powieści Laurenta Bineta "HHhH. Zamach na kata Pragi" oraz wyprodukowany w br. obraz "Na skrzydłach orłów" w reż. Stephena Shina opowiadający historię Erica Liddella - szkockiego lekkoatlety, dwukrotnego medalisty olimpijskiego, który służył jako misjonarz w Chinach, gdzie trafił do japońskiego obozu internowania.

Do końca roku w muzealnym kinie wyświetlany też będzie wyprodukowany w tym roku obraz "Beksińscy. Album wideofoniczny" w reż. Marcina Borchardta opowiadający o malarzu - Zdzisławie Beksińskim i jego synu Tomaszu - dziennikarzu muzycznym.

W grudniowym repertuarze znalazł się też film "Akcja pod Arsenałem" z 1977 r., w reż. Jana Łomnickiego, którego scenariusz oparty został na życiorysach wojennych działaczy polskiego podziemia.

Na jednym z pierwszych seansów w ostatnich dniach listopada widzowie mogli z kolei obejrzeć powstały w 1935 r. obraz "ABC miłości" w reż. Michała Waszyńskiego z udziałem Marii Bogdy, Adolfa Dymszy czy Kazimierza Krukowskiego.

Muzealna sala kinowa mieści się na poziomie -3 Muzeum II Wojny Światowej. Liczy ona 114 miejsc. Informacje o bieżącym repertuarze znajdują się na stronie www.muzeum1939.pl.

 

 

(PAP) autor: Anna Kisicka

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook