Jedynie prawda jest ciekawa


W Krakowie powstaje Muzeum Ratownictwa

18.07.2012

Przez kilka lat zbierali zabytkowe przedmioty, które mogły się przydać. Później długo walczyli o siedzibę i środki finansowe. Wreszcie dopięli swego. W Krakowie powstanie Muzeum Ratownictwa.

Przedstawiają się jako pierwsza placówka w kraju, która zbiera pamiątki związane z działalnością ratowniczą. Pojazdy, mundury, zdjęcia straży pożarnej, ratowników medycznych, górskich, morskich, drogowych gromadzi powstające w Krakowie Muzeum Ratownictwa

Pomysł na utworzenie tego typu instytucji urodził się kilka lat temu. Wtedy to grupa pasjonatów zaczęła zbierać zabytkowe przedmioty. Później problemem stał się brak siedziby; eksponaty były i są przetrzymywane na terenie zaprzyjaźnionych instytucji: Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Muzeum Niepołomickim oraz w szkole w Bochni.

Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Muzeum Ratownictwa – jednostki zajmującej się organizacją i rozbudowaniem Muzeum Ratownictwa w Krakowie, mówi, że dopiero w tym roku udało się wywalczyć lokal na działalność muzeum: - Miejsce w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nie jest jednak wystarczająco duże, aby pomieścić wszystkie nasze zbiory. Potrzebujemy olbrzymiej hali, która by je zmieściła.
  
Na początku września w wyremontowanym lokalu twórcy muzeum planują zorganizować wystawę. Będzie ona poświęcona dziejom krakowskiego ratownictwa. 

- Ekspozycja uhonoruje rocznicę 50-lecia przylotu do Krakowa pierwszego śmigłowca sanitarnego (SM-1) we wrześniu 1962 r. oraz przyszłoroczną 140-lecia powstania krakowskiej straży pożarnej, a także pierwszego lotu śmigłowca sanitarnego Tatry - wyjaśnił PAP prezes muzeum.

mf, PAP

[Fot. Muzeum Ratownictwa]


Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook