Jedynie prawda jest ciekawa


W Japonii jest szkoła dla „wycofanych społecznie"

05.05.2015

W Japonii powstała szkoła wirtualna, w której interakcja między nauczycielami a uczniami odbywa się w internecie z wykorzystaniem awatarów. Jest ona skierowana do tych, którzy mają duże trudności w kontaktach międzyludzkich.

Pierwsza japońska szkoła wirtualna, w której interakcja między nauczycielami a uczniami odbywa się w internecie z wykorzystaniem awatarów, otworzyła swe "cybernetyczne drzwi" dla tych, którzy mają szczególne trudności w kontaktach międzyludzkich.

Chodzi o "hikikomori" - tym terminem określa się w Japonii osoby cierpiące na stany lękowe podobne do agorafobii. Ludzie ci, choć nie wykazują żadnych objawów psychotycznych, odcinają się od wszelkich kontaktów społecznych z wyjątkiem minimalnych interakcji z członkami najbliższej rodziny. Termin "hikikomori", oznaczający wycofanie społeczne, ukuł japoński psychiatra Tamaki Saito. Większość hikikomori to mężczyźni. Potrafią zamykać się w swych mieszkaniach na całe lata, a nawet dziesięciolecia, unikając kontaktów ze światem zewnętrznym.

Wirtualna szkoła średnia, stworzona przez prywatną uczelnię Meisei w prefekturze Chiba na wyspie Honsiu, ruszyła 24 kwietnia. Na pierwszy rok zapisało się 204 uczniów. Rok nauki kosztuje 180 tys. jenów (ok. 1,5 tys. USD). Uczniowie, identyfikowani przez swoje zindywidualizowane awatary, uczestniczą w zajęciach, korzystając z oprogramowania zainstalowanego w ich komputerach, tabletach bądź smartfonach. Wiele awatarów przypomina postaci z gier komputerowych.

Oprogramowanie umożliwia uczniom wysyłanie ich awatarów na zajęcia (20-minutowy wykład na wideo i pisemny egzamin), zapoznawanie się z materiałami audiowizualnymi i czytanie e-booków w multimedialnej bibliotece. Awatary mogą też ze sobą rozmawiać (czatować).

Nauka w tradycyjnym trybie zaocznym bądź korespondencyjnym wymaga od każdego ucznia udziału w 20 zajęciach "w realu" w jednym roku szkolnym. Takie rozwiązanie byłoby jednak trudne do przyjęcia dla hikikomori. W wirtualnej szkole Meisei postanowiono więc ograniczyć liczbę bezpośrednich kontaktów uczniów z nauczycielami do czterech rocznie, promując zarazem interakcje wirtualne.

Po trzech latach nauki w wirtualnej szkole Meisei i zdaniu wymaganych egzaminów otrzymuje się pełnoprawny dyplom. Naukę może podjąć każdy, bez względu na wiek.

PAP/es

fot.wPolityce.pl

 


Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook