Jedynie prawda jest ciekawa


W Dreźnie odbył się proces 8 neonazistów

07.03.2017

Przed sądem w Dreźnie rozpoczął się we wtorek proces grupy neonazistów podejrzanych o dokonanie w Saksonii zamachów na ośrodki dla uchodźców oraz na politycznych przeciwników.

Prokuratura oskarżyła siedmiu mężczyzn i kobietę o utworzenie związku terrorystycznego. Celem działającej od lata do późnej jesieni 2015 roku "Grupy Freital" było wywołanie niepokojów wśród społeczeństwa i zastraszenie go, a także propagowanie skrajnie prawicowych poglądów - powiedział prokurator Joerg Hauschild.

Prokuratura zarzuca oskarżonym dwa zamachy na ośrodki dla uchodźców w Freital we wschodnich Niemczech, podłożenie bomby pod samochód lewicowego polityka pomagającego imigrantom oraz ataki na biuro poselskie i na prowadzony przez osoby o lewicowych poglądach projekt mieszkalny.

Członkowie organizacji posługiwali się materiałami wybuchowymi sprowadzanymi z Czech. Podczas jednej z akcji odłamki szyby zniszczonej wybuchem poraniły jednego z azylantów. Na ławie oskarżonych zasiadło osiem osób w wieku od 19 do 39 lat - siedmiu mężczyzn i kobieta.

W akcie oskarżenia mowa jest o próbie morderstwa i niebezpiecznym uszkodzeniu ciała. Za przywódcę grupy prokuratura uznała 28-letniego neonazistę z Hamburga Timo S. Jego prawą ręką był 25-letni dostawca pizzy Patrick K. - specjalista od pirotechniki.

Jak pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung", do organizacji należeli ludzie "mający zawód, lecz niewiele pieniędzy, obawiający się społecznej deklasacji".

"Kryzys uchodźczy spełnił rolę katalizatora wyzwalającego agresję" - czytamy w "SZ", która cytuje jeden z internetowych wpisów członka grupy: "Pozostaniemy nazistami aż do tragicznego końca".

Gazeta przypomina przy tej okazji o wysokich wyrokach więzienia dla sprawców podobnych czynów. W Hanowerze trzej młodzi ludzie skazani zostali na kary pozbawienia wolności do lat ośmiu za wrzucenie koktajlu Mołotowa do pokoju dziecięcego w ośrodku dla imigrantów. W Rostoku za podobny czyn zapadł wyrok pięciu lat więzienia. Od początku 2015 roku do Niemiec przyjechało ponad milion osób zamierzających obiegać się o azyl. Saksonia należy do krajów związkowych, gdzie szczególnie często dochodziło do protestów przeciwko przyjmowaniu uchodźców.

[fot.pixabay.com]
MW/PAP


Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook