Jedynie prawda jest ciekawa


W czerwcu w Krakowie spotkanie poetów

12.05.2013

Poeci z USA, Europy i Polski w połowie czerwca spotkają się w Krakowie. Pomysłodawcami sympozjum, podczas którego zaplanowano dyskusję o problemach współczesnej kultury oraz prace nad przekładami wierszy, są Edward Hirsch i Adam Zagajewski.

Do Krakowa przyjadą m.in. Durs Gruenbein (Niemcy), Edward Hirsch (USA), Gwyneth Lewis (Wielka Brytania), Tomaz Salamun (Słowenia), Susan Stewart (USA), ale także młodzi poeci i tłumacze, którzy dopiero wydają swoje pierwsze tomy. W spotkaniu uczestniczyć będą: Jerzy Kronhold, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Piotr Sommer i jako gospodarz Adam Zagajewski.

W trakcie czerwcowego sympozjum poetów zaplanowano debaty poświęcone m.in. kulturze masowej, globalizacji poezji i poezji po Holokauście.

Debaty będą otwarte dla publiczności, którą zapraszamy także na dwa wieczory poezji: 19 czerwca w Synagodze Tempel na Kazimierzu i 20 czerwca na Scenie im. Stanisława Wyspiańskiego krakowskiej PWST - powiedziała Iwona Haberny z Agencji Promocyjnej "Oko", odpowiedzialnej za promocję przedsięwzięcia. Poeci zaproszeni do Krakowa będą uczestniczyć w warsztatach dla tłumaczy, a efekty ich pracy ukażą się na łamach prestiżowego amerykańskiego miesięcznika "Poetry Magazine".

Organizatorem Krakowskiego Spotkania Poetów jest największa w Stanach Zjednoczonych niezależna organizacja literacka Poetry Foundation, której misją jest wspieranie obecności poezji we współczesnej kulturze. W 2011 r. otworzyła ona dla publiczności Dom Poezji w Chicago, w którym znajdują się: biblioteka złożona z 30 tysięcy woluminów, sala wystawowa, redakcja miesięcznika "Poetry Magazine", ogród oraz biura Fundacji.

Poetry Foundation utworzona w 2003 r. dzięki ofiarodawczyni i wybitnej mecenas sztuki Ruth Lilly, wyrosła ze Stowarzyszenia Poezji Współczesnej, funkcjonującego od 1941 r. przy miesięczniku "Poetry Magazine", który jest najstarszym anglojęzycznym magazynem poświęconym poezji. W "Poetry Magazine" publikowane były pierwsze, ważne wiersze T.S. Eliota, Ezry Pounda, Marianne Moore, Wallace'a Stevensa, Williama Carlosa Williamsa, Carla Sandburga i innych autorów.

Spotkania polskich i amerykańskich poetów odbywały się w Krakowie z inicjatywy Adama Zagajewskiego kilkakrotnie m.in. w 2002, 2004 r. i 2006 r. i cieszyły się ogromną popularnością wśród miłośników poezji.

PAP

[FOTO: Wikipedia: Edward Hirsch - jeden z zaproszonych do Krakowa poetów]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook