Jedynie prawda jest ciekawa


W Chinach odkryto najstarsze zarodki dinozaurów

14.04.2013

Nie lada gratkę dla miłośników czasów prehistorycznych okryli naukowcy w Chinach. Na łamach tygodnika "Nature" opublikowali informację o odkryciu najstarszych zarodków dinozaurów. Ostatnie datowanie wskazuje na wiek 190-200 mln lat.

Lufengozaury żyły we wczesnej jurze, około 190-200 mln lat temu. Miały długie szyje, mierzyły zaś około ośmiu metrów długości. Poruszały się, przynajmniej czasami, na dwóch nogach. Mimo że miały ostre zęby i szpony, żywiły się raczej roślinami.

Międzynarodowy zespół naukowców badał, czy skamieniałości drobnych kostek znalezione w Chinach to rzeczywiście zarodki lufengozaurów.

Analiza tkanek potwierdziła wstępne przypuszczenia. Zarodki były na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Ich kręgi w kręgosłupie mają zaledwie kilka milimetrów długości. Kości pochodzą od około 20 zarodków.

Kolejnym potwierdzeniem było, że w pobliżu znaleziono szczątki dorosłego lufengozaura. Badania w obrębie stanowiska paleontologicznego wykazały, że w tym miejscu znajdowało się gniazdo dinozaurów.

Z badań wynika, że dinozaury rosły niezwykle szybko i często się rozmnażały. Te dwie rzeczy pozwalają lepiej zrozumieć, dlaczego dinozaury wzięły we władanie naszą planetę na dziesiątki milionów lat.

TK,PAP
[Fot. Debivort/Wikipedia.org na lic. GNU]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook