Jedynie prawda jest ciekawa


W Chinach jest ponad 1 mld posiadaczy telewizorów cyfrowych

01.07.2012

Chińska telewizja państwowa jako pierwsza na świecie przeprowadziła transmisję ze zdobycia Mount Everestu. W roku 2011 chińska telewizja, radio i wytwórnie filmowe osiągnęły przychód prawie 290 mld juanów (około 152 mld PLN), w tym branża filmowa 13 mld juanów.

Dane te zamieściło Centrum Badań Rozwoju Państwowego Radia, Telewizji i Filmu w raporcie "Rozwój chińskiego radia, filmu telewizji, 2012".

Według raportu, łączny przychód wszystkich trzech badanych mediów był wyższy o prawie 18 proc. w porównaniu z rokiem 2010. Wpływy z reklam w radiu i telewizji wzrosły o 19 proc. i wyniosły ponad 112 mld juanów. Sieć telewizji kablowej objęła ponad 49 proc. chińskich gospodarstw i po raz pierwszy przekroczyła 200 mln użytkowników, z czego ponad 115 mln stanowią odbiorcy telewizji cyfrowej.

Telewizja kablowa zanotowała rekordowe przychody ponad 56 mld juanów i w porównaniu z rokiem poprzednim - wzrosły one o 16 proc. Branża filmowa osiągnęła również znakomite wyniki finansowe i zarobiła 13 mld juanów, czyli o 29 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

W roku ubiegłym Chińczycy wyprodukowali 14 942 odcinki do 469 rodzimych seriali telewizyjnych, czym ustanowili światowy rekord. W tym samym czasie, zakończono również produkcję 435 filmów animowanych o łącznej długości ponad 261 tys. minut - to też jest światowym rekordem.

Pod względem produkcji filmów pełnometrażowych Chińczycy, z liczbą 791 wyprodukowanych filmów zajmują 3 miejsce w świecie, po Indiach i USA.

W końcu grudnia 2011 r. w Chinach zarejestrowanych było 356 milionów użytkowników telefonów komórkowych. Prawie 46 proc. z nich korzystało z płatnego serwisu muzycznego, a ponad 22 proc. pobierało filmy.

Ostatni rok był bardzo pomyślny dla rozwoju telewizji internetowej. W Chinach powstało wiele portali oferujących tę usługę i coraz bardziej są nią zainteresowani użytkownicy telefonów komórkowych.

W ubiegłym roku zakończono proces regionalizacji usług telewizyjnych. W 26 prowincjach, miastach wydzielonych i okręgach autonomicznych, zakończono budowę lokalnych sieci telewizji kablowej. Poza tym, w 54 miastach chińskich trwają eksperymentalne próby połączenia emisji telewizji, radia i internetu w ramach jednej stacji nadawczej.

Z raportu wynika również, że sprzedaż chińskiej produkcji telewizyjnej i filmowej na rynki zagraniczne w ubiegłym roku osiągnęła wartość 156 mln dolarów, a liczba krajów, które dokonały tych zakupów przekroczyła już 100. Wartość sprzedaży produkcji telewizyjnej wyniosła 67 mln dolarów, a filmów 322 mln dolarów. W ramach tej sumy sprzedano 55 filmów do 22 krajów świata.

PAP

(Na zdj. chińscy himalaiści zorganizowali pierwszą w historii transmisję telewizyjną "na żywo" ze szczytu Mount Everest, fot PAP/EPA)

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook