Jedynie prawda jest ciekawa


W Beskidzie buszuje niedźwiedzica z młodym

04.04.2013

Dorosła niedźwiedzica z małym buszuje w rejonie Skrzycznego, Doliny Zimnika i Baraniej Góry (Beskid Śląski). Pomimo zimowej aury zwierzęta wybudziły się i szukają pożywienia - dowiedziała się w od nadleśniczego z Węgierskiej Górki Mariana Knapka.

"Zwierzęta zimowały w gawrze w Beskidzie Śląskim. Po tropach na śniegu możemy stwierdzić, że jest to duża niedźwiedzica z 2-letnim młodym. W rejonie Doliny Zimnika ustawiliśmy tabliczki informujące o możliwości ich spotkania. Nie chodzi o to, by straszyć turystów, ale ich przestrzec. Niech wiedzą, że mogą spotkać drapieżnika i nie wolno iść mu naprzeciw. Spokój jest najważniejszy. Przed niedźwiedziem nie ma ucieczki. Rozpędza się do 50 km na godzinę i jest wytrwały. Na drzewo też wyjdzie. Z reguły unika jednak człowieka" - powiedział leśnik.

W beskidzkich lasach jest jeszcze dużo śniegu; jego pokrywa nierzadko przekracza metr. Po tropach widać, że w poszukiwaniu pożywienia schodzą z gór dość nisko. Zdaniem Knapka głodny niedźwiedź nie pogardzi tym, co pozostawiły po sobie wilki. Sam też potrafi upolować słabszą sarnę, a w takim śniegu jaki jest obecnie nawet dzika. "Niedźwiedzica rozbiła trzy ule na łące. Zwierzęta żywiły się też larwami, których szukały w zbutwiałych drzewach" - dodał Marian Knapek.

Nadleśniczy powiedział, że niedźwiedzie zapadły w zimowy sen w listopadzie. Od tego czasu nie widać było żadnych tropów. Obecnie - pomimo zimowej aury - już nie zasną. "Wiosna jest coraz bliżej" - zapewnił nadleśniczy.

Marian Knapek dodał, że pocieszające jest, iż niedźwiedzie zadomowiły się w Beskidzie Śląskim. "Już drugi rok z rzędu obserwujemy, że bytuje w okolicy Skrzycznego od strony Lipowej po Baranią Górę" - podkreślił. Świadczy to o tym, że populacja się odradza. "Niedźwiedzie na pewno nie są nowością w naszym rejonie. Najlepiej pokazują to nazwy, które pamiętają jeszcze czasy habsburskie, jak uroczysko niedźwiedzie" - dodał.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. Waży do 250-300 kg. Żyje średnio 20-25 lat. W Polsce jest pod całkowitą ochroną.


PAP/kop
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook