Jedynie prawda jest ciekawa


W Beskidach obudził się niedźwiedź

29.03.2012

Z zimowego snu wybudził się niedźwiedź, który zimował w gawrze w Beskidzie Śląskim. Na jego tropy natknęli się leśnicy w gminie Lipowa.

"Widziałem jego tropy w leśnictwie Łukaszne. Po odcisku łapy widać, że nie jest mały. Prawdopodobnie to samiec. W młodniku dopadł dwa dziki, które zjadł. Po zimie jest głodny i zły. Krótko spał i musi uzupełnić tkankę tłuszczową. Przyroda się już budzi, o dalszym spaniu już nie ma mowy" - powiedział nadleśniczy z Węgierskiej Górki Marian Knapek

W górach jest jeszcze dużo śniegu. W lasach jego pokrywa sięga nawet 150 cm. Po śladach widać, że w poszukiwaniu pożywienia zwierzę schodzi z gór dość nisko. Knapek widział jego tropy wysiadając z samochodu na drogę.

Nadleśniczy powiedział, że w rejonie Doliny Zimnika ustawione zostały tabliczki ostrzegające turystów przed niedźwiedziem. "Nie chodzi o to, żeby straszyć ludzi, ale informować. To, co dla nas w górach jest oczywiste, wcale nie musi być jasne dla kogoś z centralnej Polski. Niech przynajmniej wie, że może spotkać misia i nie wolno iść mu naprzeciw. Najważniejszy jest spokój. Przed niedźwiedziem nie ma ucieczki. On rozpędza się do 50 km na godzinę i jest wytrwały. Na drzewo też wyjdzie. Z reguły jednak unika człowieka" - powiedział Marian Knapek.

Tej zimy niedźwiedzie wyjątkowo późno zasnęły, gdyż zima nadeszła dopiero w styczniu.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. Waży do 250-300 kg. Żyje średnio 20-25 lat. W Polsce jest pod całkowitą ochroną.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook