Jedynie prawda jest ciekawa


W 90 godzin dookoła Europy

18.10.2012

W 90-ciogodzinną podróż koleją po dziesięciu europejskich stolicach wybierze się czworo niepełnosprawnych.

13 pociągami pokonają ponad 7 tys. km. Wyprawę organizuje Stowarzyszenie Aktywne Życie, którego celem jest aktywizacja osób poruszających się na wózkach.

Podróżnicy wyruszą z dworca w Katowicach w czwartek po południu. Oficjalny start wyprawy nastąpi o godzinie 21.10 z Dworca Centralnego w Warszawie, skąd uczestnicy wyprawy pojadą do Bratysławy. Następnie kolejno przejadą przez: Pragę, Wiedeń, Rzym, Amsterdam, Brukselę, Luksemburg, Paryż i Berlin.

Do Warszawy na Dworzec Centralny wrócą w poniedziałek 22 października o godz. 15.15. Przerwy w podróży to tylko nieco ponad 14 godzin. W całości odbywać się ona będzie w pociągach pasażerskich, z wykorzystaniem ich planowych połączeń

Stowarzyszenie Aktywne Życie chce pokazać rolę, jaką kolej może spełniać na rzecz osób niepełnosprawnych. Jak deklarują organizatorzy wyprawy, projekt ma być też realizacją idei "Łam bariery, sięgaj dalej", pokazującej, że osoby niepełnosprawne osiągają rzeczy, które nawet dla pełnosprawnych są trudne do osiągnięcia. 

Ekipa składa się z czterech osób niepełnosprawnych jeżdżących na wózkach: Jolanty Tuz z Bielska-Białej, Mirosława Pawłowskiego z Katowic, Piotra Czarnoty z Jaworzna oraz Dariusza Magdija z Zawiercia. Każdemu z nich będzie towarzyszył opiekun. "Pociągami jeżdżę często, po wózku inwalidzkim to mój drugi środek transportu, nie mam więc obaw związanych z podróżą" - powiedział Dariusz Magdij. 

Pomysłodawcą wyprawy i uczestnikiem w roli opiekuna osoby niepełnosprawnej jest Przemysław Noworzyń, na co dzień urzędnik katowickiej centrali PKP Cargo. "Uwielbiam podróże, szczególnie koleją. Chciałbym zaszczepić tę pasję wszystkim, którzy tak jak ja kochają zwiedzać, odkrywać i poznawać. Nic nie daje mi takiego poczucia swobody i romantycznej tułaczki, jak podróż pociągiem" - powiedział.

PAP/run

fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook