Jedynie prawda jest ciekawa


Uzbekistan: zakaz dla Dziadka Mroza

10.12.2012

W Uzbekistanie władze wydały nieoficjalny zakaz pokazywania w noworocznych programach telewizji Dziadka Mroza i jego wnuczki Śnieżynki - podał w poniedziałek niezależny portal internetowy UzMetronom. Celem zakazu jest przeciwstawianie się kulturze masowej.

Portal powołuje się na źródła "w kręgach zawodowych", zastrzegając, że nie wiadomo, kto wydał zakaz.

Dziadek Mróz i Śnieżynka, postaci z folkloru, zostały spopularyzowane w ZSRR, gdy religijne święto Bożego Narodzenia zastąpiono świeckimi obchodami Nowego Roku. To właśnie Dziadek Mróz wręczał radzieckim dzieciom - we wszystkich republikach, w tym w ówczesnej Uzbeckiej Republice Radzieckiej - prezenty na Nowy Rok.

UzMetronom dodaje, że ograniczenia dotyczą również obecności choinki w noworocznych programach. Ma być nieduża i pojawiać się tylko w tle. Portal zastrzega jednak, że mówienie o zakazie Nowego Roku w Uzbekistanie byłoby nieuzasadnione, bo tradycyjne imprezy noworoczne dla dzieci odbywające się przy choince będą zorganizowane w całym kraju.

Prezydent Uzbekistanu Islam Karimow jest zwolennikiem eliminowania z kultury swego kraju elementów radzieckich - podaje agencja Associated Press. Władze są niechętne i innym tradycjom uznawanym za nierodzime. Na początku br. w Uzbekistanie władze odwołały koncerty i inne imprezy związane z walentynkami, świętem zakochanych, obchodzonym 14 lutego.

PAP/run

fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook