Jedynie prawda jest ciekawa


Urzędowe uciszanie koguta

14.09.2013

Ratusz w Resende, w północnej Portugalii, domaga się od lokalnego hodowcy drobiu uciszenia koguta, który o poranku budzi mieszkańców miasteczka. Żądanie urzędników wspiera miejscowa policja.

Na początku września br. w gospodarstwie rolnika pojawili się funkcjonariusze policji, którzy zażądali pozbycia się koguta. Poinformowali jego właściciela, że w przypadku dalszego zakłócania ciszy nocnej przez ptaka, sprawa trafi do sądu.

"Powiedzieli mi, że kilkunastu mieszkańców naszego miasteczka wynajęło już adwokata, który przygotował pozew sądowy" - ujawnił hodowca koguta Luis Loureiro.

Właściciel kurzej zagrody przyznaje, że odwiedziny policjantów nie przestraszyły go i zamierza zachować przy życiu swojego pierzastego pupila. "Nikomu nic złego nie zrobił. Kogucie pianie to nie powód do interwencji policji, urzędników i grożenia mi procesem sądowym" - stwierdził Loureiro.

Wcześniej w sprawie piejącego koguta interweniowali pracownicy ratusza w Resende. Wiosną właściciel stada drobiu otrzymał list z urzędu miejskiego, w którym poinformowano go o skargach części mieszkańców miasteczka na pianie koguta. Urzędnicy przypomnieli w piśmie, że hałasowanie o 5.30 zakłóca ciszę nocną i jest sprzeczne z prawem.

Portugalski hodowca drobiu pozbył się w ostatnich miesiącach dziewięciu kogutów. Jak twierdzi postanowił zatrzymać przy życiu ostatniego, który doglądałby gromadki kur. W decyzji tej wspiera go teściowa. Maria Miranda zapowiedziała już na łamach dziennika "Jornal de Noticias", że cała rodzina będzie wspólnie walczyć o utrzymanie koguta w zagrodzie.

"Tyle lat już żyję i nigdy nie słyszałam, aby ktoś próbował uciszać koguta, tym bardziej urzędowym pismem. Gdybym nie zobaczyła listu przysłanego do nas z ratusza, to dalej bym myślała, że to jakiś dowcip. Przecież kogut jest od tego, aby piać i budzić ludzi", stwierdziła 68-letnia kobieta.

PAP/ansa 

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook