Jedynie prawda jest ciekawa


Upiory w urzędzie wojewódzkim

10.11.2012

Liczne zjawy i upiory witały w piątek wieczorem mieszkańców, którzy przyszli do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, by skorzystać z dorocznej okazji nocnego zwiedzenia tego monumentalnego obiektu.

Wybudowany w okresie międzywojennym gmach co roku otwierany jest w jeden z wieczorów przypadających w pobliżu Święta Niepodległości. W tym roku dni otwarte odbywają się po raz dziesiąty – tegoroczne hasło to "Noc z upiorami".

Przygotowujący atrakcje pracownicy urzędu przebrali się za zjawy, upiory lub czarownice. W urzędzie rozstawiono świece i lampiony z dyni. Można sobie było zrobić zdjęcie z "najstarszym urzędnikiem" (sztuczny szkielet w garniturze), w zabytkowych wnętrzach rozlegała się niepokojąca muzyka lub straszne odgłosy.

Katowiczanie, państwo Jolanta i Krzysztof, o nocnym zwiedzaniu Urzędu dowiedzieli się z internetu. Oboje nie widzieli jeszcze dokładnie wnętrz gmachu. "Chodzimy na takie rzeczy, interesuje nas to" - powiedziała PAP pani Jolanta.

Dla zwiedzających ok. godz. 18 udostępniono paradne wejście do gmachu od strony placu Sejmu Śląskiego. Trasa zwiedzania obejmuje m.in. półkolistą salę Sejmu Śląskiego, na której wzorowana jest sala Sejmu w Warszawie.

Wejście do niej prowadzi przez westybul - pomieszczenie o wysokości trzech pięter, przypominające renesansowy dziedziniec z krużgankami. Sąsiadują z nim używane obecnie przy ważnych wydarzeniach sale - Marmurowa, Błękitna i Złota. W westybulu prezentowana jest wystawa Muzeum Śląskiego "Walka o Górny Śląsk", przedstawiająca historię powstań, plebiscytu i podziału Górnego Śląska w 1922 r.

Na trasie zwiedzania znajduje się też m.in. gabinet obecnego wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka. Wojewoda urzęduje dziś w historycznym mieszkaniu pierwszego gospodarza gmachu - wojewody Michała Grażyńskiego.

W podziemiach Urzędu można obejrzeć basen, zaprojektowany jako zabezpieczenie przed złodziejami chcącymi obrabować mieszczący się nad nim skarbiec śląski, w którym przechowywano przed wojną sztaby szlachetnych metali. Konstrukcja basenu przewidywała zalanie ewentualnego podkopu, ale też - od dołu - samego skarbca.

W pobliżu położony jest dawny piwniczny magazyn żywności z windą prowadzącą do kuchni wojewody.

Wyjątkowo - raz w roku, w Święto Niepodległości - udostępniane są też inne ciekawe fragmenty podziemi, m.in. korytarz prowadzący do oddalonej mniej więcej o 200 m przedwojennej willi wojewody przy ul. Powstańców.

Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego to jeden z najciekawszych i największych budynków na Górnym Śląsku. Postał w latach 1925-1929. Jego budowę uwarunkowało utworzenie w 1922 r. woj. śląskiego - na uzyskanej przez Polskę po I wojnie światowej części Górnego Śląska. Region w okresie międzywojennym miał szeroką autonomię, w tym odrębny Sejm oraz Skarb Śląski; budynek zaprojektowano z uwzględnieniem ich potrzeb.

Klasycystyczny gmach składa się z czterech głównych skrzydeł; wewnątrz mieści się kolista część sejmowa. Obiekt liczy - prócz wysokiego parteru - cztery piętra, dodatkowe dwie kondygnacje ma pod ziemią. Kubatura budynku wynosi ponad 161 tys. metrów sześciennych. Jest w nim ponad 600 pomieszczeń i 1,3 tys. okien. Łączna długość korytarzy wynosi ponad 6 km, a obwód głównego korytarza na każdym piętrze wynosi ok. 400 m.

Zwiedzanie urzędu zakończy się o drugiej w nocy. 

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook