Jedynie prawda jest ciekawa


Uniwersytet otwarty na gotowanie

26.08.2012

Zabawy polityką czy kurs gotowania po włosku połączony z nauką języka to tylko niektóre z propozycji Uniwersytetu Otwartego UW.

Już pierwszego dnia zarejestrowało się 9 tys. osób. Wciąż można zapisywać się na ponad 180 kursów - zachęca dyrektor Katarzyna Lubryczyńska.

"W zajęciach mogą brać udział osoby o dowolnym poziomie wykształcenia, nie są wymagane żadne dyplomy i świadectwa" - powiedziała dyrektor Uniwersytetu Otwartego Katarzyna Lubryczyńska. Żeby zostać słuchaczem, trzeba mieć skończone 16 lat.

Lubryczyńska podkreśla, że szeroka oferta Uniwersytetu Otwartego pozwala znaleźć każdemu coś dla siebie. Pytana o najbardziej oblegane kursy, wskazuje, że dużym zainteresowaniem cieszą się kursy językowe, a także te związane z rozwojem osobistym i zawodowym. "Ale łatwiej byłoby wymienić kursy, które cieszą się mniejszym zainteresowaniem niż te, które większym" - dodaje.

O dużym zainteresowaniu Uniwersytetem Otwartym świadczy też liczba słuchaczy, która sięga 24 tys. Większość z nich, bo aż 50 proc. to ludzie młodzi, między 25. a 35. rokiem życia i - jak dodaje Lubryczyńska - co trymestr dochodzi od 2 do 3 tys. nowych uczestników.

Taka popularność cieszy, ale i staje się obowiązkiem. "Jakość to nasz konik, analizujemy wszelkie zgłoszenia słuchaczy, sugestie organizacyjne, bo jakość to nasz wyznacznik" - podkreśla dyrektor Uniwersytetu Otwartego.

Zajęcia na UO, choć prowadzone przez wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego, nie są ograniczone żadnymi ramami programowymi i wymaganiami ministerialnymi i to różni je od regularnych studiów uniwersyteckich. "Na Uniwersytet trafiają profesjonaliści, ale też zapaleńcy i fascynaci. Nasi wykładowcy mogą realizować swoje marzenia, jeśli np. wykładowca, który uczy języka obcego, prywatnie fascynuje się Beatlesami, to  organizujemy kurs języka angielskiego z Beatlesami" - opowiada Lubryczyńska. Także studenci Uniwersytetu Otwartego charakteryzują się często nietypowymi zainteresowaniami. "Szukają niszowych kursów, związanych z zainteresowaniami albo z odnajdywaniem nie tylko siebie, ale też nowych kultur i środowisk, tego co jest dla nas w pewnym stopniu nieznane, egzotyczne, ale też tego, co nas rozwija" - wymienia.

Dlatego organizowane są kursy, w których nauka języka francuskiego może być połączona z poznawaniem nazw rodzajów win czy nauka włoskiego poprzez kurs gotowania po włosku. Podobnie zabawy polityką, czyli kurs - jak można przeczytać na stronie internetowej - "nie tylko o technikach wpływu społecznego, ale też o prowokacji jako narzędziu markowania afer politycznych czy komisji śledczej jako spektaklu bez treści i zakończenia".

Aby zostać słuchaczem Uniwersytetu Otwartego UW, trzeba się zarejestrować na stronie uczelni i w terminie uiścić opłatę. Jeśli chętnych jest za dużo, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

 

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne tak.

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook