Jedynie prawda jest ciekawa


UNICEF w obronie dziewcząt

31.10.2011

Według ONZ-owskiej agendy zajmującej się prawami dzieci, co trzecia dziewczynka w krajach rozwijających się wychodzi za mąż zanim jeszcze skończy 18 lat. Szacuje się, że wczesny ożenek dotyczy około 15 milionów kobiet na świecie.

Przedstawiciele UNICEF podkreślają, że takie praktyki stosowane są przede wszystkim w krajach najuboższych. Wynika to jednak nie tylko z poziomu zamożności obywateli, ale także z wieloletnich tradycji i zwyczajów. Dyrektor wykonawczy UNICEF Anthony Lake mówi, że każda kobieta ma prawo do edukacji zanim wyjdzie za mąż.

- Gdy chodzi o dziewczynki, trzeba natychmiast i na zawsze zakazać zmuszania ich do wczesnego wychodzenia za mąż. To może zmienić życie tak wielu kobiet. Mam nadzieję, że rządy wielu krajów wkroczą na tę ścieżkę tak szybko, jak to możliwe - mówi Lake.

UNICEF podkreśla, że wykształcone kobiety są znacznie mniej narażone na oszustwa przez pracodawców czy też przemoc seksualną. Przedstawiciele organizacji dodają, że wczesny ożenek jest pogwałceniem praw, jakie przysługują każdemu dziecku.

IAR
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook