Jedynie prawda jest ciekawa


Ukraina: najbardziej zapracowany Mikołaj

24.12.2012

Ukraiński Święty Mikołaj to zapewne jeden z najbardziej zapracowanych Mikołajów na całym świecie. Ze względu na wyznawców różnych religii i różnorodne tradycje w okresie świąteczno-noworocznym może się on pojawić w domach pod różnymi postaciami aż pięć razy.

Zapewne z tego powodu za półgodzinną wizytę ukraińscy Mikołajowie żądają honorariów przekraczających równowartość 300 złotych. Poza dniami świątecznymi ceny ich usług spadają jednak do poziomu ok. 100 złotych.

Mieszkańcy Ukrainy zamawiają wizyty Świętego Mikołaja już od przypadających 6 grudnia mikołajków, obchodzonych przez ok. 2 miliony wiernych Kościoła rzymskokatolickiego. Prawosławni i grekokatolicy, u których wydarzenia religijne ułożone są według kalendarza juliańskiego, mają mikołajki 19 grudnia. Nie mogą się one, oczywiście, obyć bez Świętego Mikołaja.

Kolejny dzień ciężkiej pracy Mikołaja to wieczór wigilijny w obrządku łacińskim. Wręcza on wówczas prezenty, m.in., dzieciom mieszkających na Ukrainie Polaków.

Ostatniego dnia starego roku tradycyjny Święty Mikołaj przebiera się w strój Dziadka Mroza, by rozdawać paczki ludziom, przyzwyczajonym do radzieckiej tradycji obdarowywania bliskich w noc sylwestrową.

6 stycznia, gdy wigilię mają prawosławni i grekokatolicy, następuje powrót Mikołaja, który kładzie prezenty pod choinkę ich dzieciom.

Nie oznacza to jednak końca tego intensywnego okresu. Święty Mikołaj czy Dziadek Mróz musi przecież jeszcze obsłużyć noworoczne imprezy w firmach i szkołach, które będą na Ukrainie trwały przez cały styczeń.

Z Kijowa Jarosław Junko PAP

na zdjęciu, Park miejski w Kijowie, zazwyczaj bardziej uczęszczany, ale teraz spacerowiczów brakuje, bo temperatura spadła poniżej -20 st. C.

fot. EPA

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook