Jedynie prawda jest ciekawa


Tysiące mieszkań zamiast 4 stadionów

15.06.2012

Budowa aren na EURO 2012 pochłonęła 4,27 mld zł. Pieniądze te pozwoliłyby na postawienie kilkunastu tysięcy dwupokojowych mieszkań w największych miastach Polski. Normalnie tyle mieszkań budują deweloperzy w całym kraju w kwartał. Alternatywą byłoby sfinansowanie budowy 35 tysięcy lokali komunalnych.

Z okazji EURO 2012 do Polski i Ukrainy przyjechały miliony kibiców, a wielokrotnie więcej codziennie śledzi zmagania drużyn na murawie. Bez wątpienia impreza ta jest dodatkowym bodźcem dla gospodarki, ale też katalizatorem wielu pozytywnych zmian takich, jak budowa dróg, portów lotniczych czy chociażby rewitalizacja okolic stadionów i budowa samych aren. Wiąże się to jednak z wymiernymi kosztami. Już same stadiony pochłonęły łącznie 4,27 mld złotych. Najdroższy był ten w Warszawie, który kosztował 1915 mln zł, a najtańszy – stadion w Poznaniu, który wystarczyło przebudować, co pozwoliło zmieścić się w kosztach „tylko” 638 milionów – wynika z wypowiedzi Wojciecha Rokickiego, krajowego koordynatora ds. stadionów ze spółki PL 2012.

4 mld zł rozbudziłyby rynek nieruchomości...

Są to niebagatelne kwoty, które na rynku nieruchomości wystarczyłyby na budowę przynajmniej dwunastu tysięcy dwupokojowych mieszkań w największych miastach. Zgodnie z informacjami udostępnianymi przez wojewodów, średni koszt budowy metra nowego mieszkania od dewelopera wynosi obecnie od 5,1 tys. zł w Gdańsku do 5,9 tys. w stolicy (pod uwagę wzięliśmy miasta, w których toczą się rozgrywki). Wartość ta zawiera koszt nie tylko materiałów i robocizny, ale też cenę ziemi i odsetek od kredytu inwestycyjnego (bez marży deweloperskiej). Inwestując 4,27 mld zł wydane na budowę stadionów w budowę mieszkań, można byłoby postawić w sumie 776,2 tys. m kw. budynków mieszkalnych. Uwzględniając, że przeciętny lokal deweloperski oddany do użytkowania w 2011 miał 64,6 m kw. powierzchni, otrzymalibyśmy dokładnie 12 016 mieszkań.

To niewiele mniej, niż wszyscy deweloperzy wybudowali w całej Polsce I kwartale br. (13,6 tys. lokali). Zdecydowanie najwięcej inwestycji można byłoby poczynić w Warszawie, gdzie budowa stadionu pochłonęła najwięcej pieniędzy. Za równowartość budowy Stadionu Narodowego można by było postawić tu ponad 5 tys. mieszkań. Najmniej mieszkań za cenę inwestycji w piłkarską arenę dałoby się zrealizować w Poznaniu, gdzie stadion wystarczyło zmodernizować. Tam możliwe byłoby wybudowanie nieco ponad 1800 lokali.

... lub komunalny zasób lokali

Jeszcze więcej można byłoby postawić za ponad 4 mld zł mieszkań komunalnych. Ich budowa pochłania bowiem znacznie mniejsze kwoty niż ma to miejsce w przypadku deweloperów. Wynika to z kilku czynników: lokale komunalne nie są budowane przez gminy w celu osiągnięcia zysku, gminy nie budują drogich i wyszukanych apartamentowców, a poza tym, jeśli gminy stawiają bloki komunalne, to raczej na już posiadanych działkach. Co więcej, przekazują zwykle pod budowę parcele już do tego przygotowane. Ogranicza to koszty pośrednie budowy, a więc na przykład te związane z opracowaniem dokumentacji, przyłączaniem do sieci, zagospodarowaniem terenu. Badania przeprowadzone przez Instytut Rozwoju Miast pokazują, że budowa metra mieszkania spółdzielczego pochłaniała w 2010 roku przeciętnie 3609 zł. Metr mieszkania komunalnego jest jeszcze tańszy. Opierając się o dane w/w instytutu można je oszacować w dużym przybliżeniu na 3 tys. zł za metr.

Za kwotę 4,3 mld zł można byłoby więc wybudować 1 423,3 tys. m kw. mieszkań komunalnych, czyli ok. 35 tys. lokali. Zgodnie z danymi GUS, przeciętny lokal komunalny oddany do użytkowania w 2011 roku miał bowiem wielkość 40,7 m kw. Warto w tym miejscu zauważyć, że w zeszłym roku wszystkie gminy oddały do użytkowania jedynie 2500 mieszkań komunalnych, a w miastach będących gospodarzami Euro – tylko 282.

Bartosz Turek, Robert Latuszek
Home Broker
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook