Jedynie prawda jest ciekawa


Tysiące chcą abolicji w Polsce

08.05.2012

Ponad 6 tys. cudzoziemców ubiega się już o abolicję - wynika z najnowszych danych MSW. Resort przypomina, że wnioski można składać jeszcze przez niecałe dwa miesiące - do 2 lipca 2012 r.

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak, liczba osób ubiegających się o abolicję przekroczyła dwie poprzednie abolicje z 2003 r. i przełomu 2007/2008 r. Wówczas było to łącznie ponad 5,5 tys. wniosków. Teraz o abolicję stara się 6 102 cudzoziemców.

Dodała, że dotychczas swój pobyt zalegalizowało około 1,7 tys. osób. - W większości są to obywatele Ukrainy, Wietnamu i Armenii. Na decyzję w sprawie abolicji oczekują także cudzoziemcy pochodzący m.in. z Pakistanu, Chin, Egiptu czy Indii. Pamiętajmy, że wnioski można składać tylko do 2 lipca br., do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Lista adresowa urzędów wojewódzkich, które przyjmują wnioski jest dostępna na stronie internetowej MSW - zaznaczyła Woźniak.

Z danych zebranych przez MSW wynika, że najwięcej osób wnioskowało o abolicję do wojewody mazowieckiego - 4 780. Wnioski wpłynęły także do wojewodów: łódzkiego - 305, śląskiego - 151, lubelskiego - 145, dolnośląskiego - 133, wielkopolskiego - 118 i podlaskiego - 89. Najczęściej o abolicję występują obywatele Wietnamu - jak dotąd 1 630, Ukrainy - 1 367 i Pakistanu - 884.

Jak dodała Woźniak, wśród osób ubiegających się o przyznanie abolicji na terenie Polski pojawiły się również przypadki tzw. abolicyjnych turystów. Obcokrajowcy ci mieszkali nielegalnie w innych krajach UE.

- Przypominamy, że jednym z warunków otrzymania abolicji jest pobyt w Polsce, przez co najmniej cztery lata. Cudzoziemcy przebywający nielegalnie na stałe w innych krajach Unii Europejskiej, którzy składają wnioski w Polsce, nie mogą liczyć na pozytywną decyzję - zaznaczyła rzecznik.

O abolicję mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium Polski, skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r. Abolicja obejmie także tych, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.

Zalegalizowanie pobytu odbywa się w formie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce na okres dwóch lat. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w naszym kraju.

PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook