Jedynie prawda jest ciekawa


Tydzień bez samochodu w Poznaniu

13.09.2013

W Poznaniu rozpocznie się w poniedziałek "Tydzień bez samochodu". Kierowcy, którzy w tym czasie zostawią auta, będą mogli jeździć bezpłatnie komunikacją miejską

."Akcja ma uświadomić nam wszystkim, że samochód to nie jedyny środek transportu w mieście. Chcielibyśmy, żeby ci, którzy korzystają z samochodów próbowali i zobaczyli, jak da się jeździć bez samochodu po mieście. Mam nadzieję, że przez tydzień będą mieli okazję przekonać się, że środki transportu miejskiego są prawie tak wygodne jak samochody i że można po mieście poruszać się nimi szybko i sprawnie" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Mirosław Kruszyński.

Od 16 do 22 września każda osoba z dowodem rejestracyjnym samochodu będzie mogła za darmo korzystać z transportu publicznego organizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego. Celem jest promowanie transportu i przekonanie potencjalnych pasażerów do korzystania z komunikacji miejskiej.

"Chcemy spowodować, żeby ta grupa, która na co dzień porusza się samochodem, chciała skorzystać przez tydzień z komunikacji miejskiej i być może zostanie przy tym rozwiązaniu. To w naszym dobrze pojętym interesie, ponieważ przesiadka z samochodów na autobusy i tramwaje powinna spowodować zmniejszenie ruchu aut, czyli mniejsze korki i również mniejszą emisję spalin" – powiedział dyrektor ZTM w Poznaniu Bogusław Bajoński.

Akcja zakończy się w niedzielę festynem zorganizowanym w centrum Poznania. Będzie na nim można zobaczyć autobus wyposażony w system obsługujący nową kartę aglomeracyjną oraz złożyć wniosek o otrzymanie tej karty.

22 września w Unii Europejskiej odbędzie się Europejski Dzień bez Samochodu, który zakończy zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Idea Europejskiego Dnia bez Samochodu powstała w 1998 r. we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że możliwe jest życie w mieście bez samochodu. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 r.

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook