Jedynie prawda jest ciekawa


Twórcy „Avatara” kręcą film o Fatimie

13.12.2014

Artyści, którzy brali udział w przygotowaniu "Avatara", rozpoczęli pracę nad filmem animowanym o objawieniach maryjnych w Fatimie. Obraz jest realizowany w technice trójwymiarowej i będzie miał pięć wersji językowych, w tym polską.

Jak poinformował Pedro Oliveira, dyrektor zarządzający spółki Imaginew, producenta filmu, do pracy przy jego tworzeniu udało się nakłonić m.in. grafików, którzy mieli udział w wielu kasowych produkcjach filmowych.

"Prace nad filmem zostały już rozpoczęte. Całość, pomimo zaangażowania w projekt wielu obcokrajowców, zrealizowana zostanie na terenie Portugalii. Nad naszym filmem pracuje m.in. Marco Di Lucca, Felix Barbas i Virginie Bourdin, którzy uczestniczyli w tworzeniu „Avatara”, „Władcy Pierścieni”, a także „X-Mena” i „Harry'ego Pottera" - wyjaśnił Oliveira.

Według portugalskiego przedsiębiorcy filmowego premiera filmu, który nie ma jeszcze tytułu, odbędzie się w 2017 roku, w stulecie objawień fatimskich.

Oliveira ujawnił, że 15 proc. zysków z filmu przeznaczonych zostanie na akcje charytatywne dla dzieci. Dodał, że prawdopodobnie trafią one do ofiar wojen na Bliskim Wschodzie. "Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą władze Watykanu, z którym pozostajemy w bliskim kontakcie podczas tworzenia tego filmu" - dodał.

Obraz, który ma mieć mocno katolickie przesłanie, będzie dozwolony od lat 8. Ma wykraczać poza temat objawień maryjnych z 1917 roku i łączyć teraźniejszość z przeszłością. W animowanym filmie pojawią się także wątki związane z polityką.

"To będzie obraz o naszej aktualnej rzeczywistości przeplatającej się z wydarzeniami zawartymi w trzech fatimskich tajemnicach. Nie mogliśmy pominąć w nim kwestii dotyczących dwóch wojen światowych, czy upadku żelaznej kurtyny. W związku z tym w filmie musi pojawić się Jan Paweł II, czyli osoba, która w decydującym stopniu przyczyniła się do porażki komunizmu w Europie. Papież ten był też jedną z kluczowych osób dla szerzenia się przesłania fatimskiego" - powiedział Oliveira.

Poza Janem Pawłem II w filmie ma pojawić się również papież Franciszek. Kierownictwo Imaginew ujawniło, że z władzami Watykanu dopinane są ostatnie szczegóły na temat praw do wykorzystania wizerunku Jorge Bergoglio w wersji animowanej.

"Choć rozpoczęliśmy już tworzenie filmu to nadal nie udało nam się zebrać wystarczających środków do finalizacji tego przedsięwzięcia. Liczymy na sponsorów z wielu państw świata, szczególnie z tych katolickich" - dodał portugalski przedsiębiorca.

W przeciwieństwie do "Avatara" film o objawieniach w Fatimie nie pojawi się w kinach. Jego twórcy chcą, aby obraz dostępny był w kanałach telewizyjnych na całym świecie. Liczą, że hierarchia kościelna, w tym papież Franciszek, pomoże w promocji filmu.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Trójce małych pasterzy przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boska prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

PAP, lz

[fot: wikimedia.org CC-BY-SA-3.0]

Warto poczytać

 1. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 2. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 3. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 4. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 5. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 6. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 7. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 8. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook