Jedynie prawda jest ciekawa


Turniej szachowy więźniów USA i Rosji

16.05.2013

Więźniowie z kilku rosyjskich zakładów karnych połączyli się przez Skype'a z odsiadującymi wyroki w największym więzieniu w USA, by razem rozegrać mecz szachowy - podał portal BBC News. Wygrali Rosjanie, których dopingował były mistrz świata Anatolij Karpow.

Po stronie rosyjskiej w środowym meczu grało dziesięciu więźniów z zakładów w Astrachaniu, Samarze, Saratowie, Krasnodarze i regionie Jekaterynburga. Po amerykańskiej - osadzeni w największym w USA więzieniu Cook County Jail w Chicago. Amerykanie korzystali z laptopów, a stoliki, przy których grali, udekorowano flagami rosyjskimi i amerykańskimi.

Każdy z więźniów rozegrał dwie spośród 20 partii. Gracze widzieli swoich przeciwników poprzez połączenie wideo, ale nie mogli do nich mówić.

Wynik wyniósł 15,5 do 4,5 na korzyść Rosjan. Szef więzienia w Chicago wyraził mimo to zadowolenie. "Byliśmy pod wrażeniem, że turniej poszedł tak dobrze; poświęciliśmy na niego wiele czasu i energii (...) i wykonanie było doskonałe" - zapewnił szeryf Tom Dart.

Więzienie, w którym niegdyś wyrok odbywał Al Capone, wprowadziło program szachowy dla osadzonych przed niespełna rokiem, kiedy odwiedził je Anatolij Karpow. Program prowadzi Mikhail Korenman, dawny znajomy słynnego szachisty.

Na pytanie, czy udział w rozgrywkach może wpłynąć na skrócenie więźniom wyroków, rosyjskie służby więzienne odparły przecząco, zaznaczając, że będzie on jednak traktowany jako dowód ich "chęci, by podążać drogą poprawy".

Amerykanie odpowiedzieli, że udział w programie szachowym może, choć nie musi, wpłynąć na los więźnia. "Jednym z aspektów, które sędziowie biorą pod uwagę, wydając wyroki, jest zachowanie danej osoby w areszcie, a zaangażowanie w takie programy ma pewne znaczenie" - powiedział szeryf Dart.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook