Jedynie prawda jest ciekawa


Tunezyjczyk non grata

14.06.2014

Rekrutujący we Francji młodych dżihadystów Tunezyjczyk został w czwartek wieczorem wydalony do swojego kraju - ogłosiło w sobotę francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Było to konieczne w związku "z zagrożeniem, jakie jego obecność stanowiła dla bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa państwa" - głosi komunikat ministerstwa. Nie podano w nim imienia i nazwiska Tunezyjczyka.

Według francuskich władz "odgrywał on kluczową rolę w werbowaniu młodych dżihadystów" w okolicach Grenoble na południowym wschodzie kraju.

Na początku czerwca źródła policyjne poinformowały o zatrzymaniu w Grenoble Tunezyjczyka należącego do ultrakonserwatywnego ruchu salafitów. Podejrzewano go o udział w rekrutowaniu młodych dżihadystów, którzy byli szkoleni w Tunezji, a następnie wysyłani do Syrii, gdzie od ponad trzech lat toczy się krwawa wojna domowa.
Ahmed B., który od kilku lat mieszkał we Francji, był przez kilka miesięcy więziony w Tunezji z powodu swego zaangażowania w działalność salafitów. Ruch ten postuluje odrodzenie islamu poprzez powrót do jego źródeł.

23 kwietnia rząd francuski przyjął plan działania mający na celu zniechęcenie Francuzów do przyłączania się do wojny domowej w Syrii. Zakłada on natychmiastowe wydalenie cudzoziemców zaangażowanych w działalność dżihadystyczną.

Jako pierwszy w ramach tego planu Francję musiał opuścić 37-letni Algierczyk, który mieszkał w Albertville, na wschodzie. Został on wydalony 1 maja.

Według francuskich władz około 800 Francuzów lub osób mieszkających we Francji opuściło kraj, by udać się do Syrii lub rozważało to. 320 dotarło do tego państwa, 140 stamtąd wróciło, a 30 tam zginęło.

Od półtora roku coraz więcej młodych ludzi z Europy dołącza w Syrii do szeregów bojowników radykalnych organizacji. Według władz zagrażają oni bezpieczeństwu w Europie. Potwierdzeniem tych obaw było zabójstwo czterech osób 24 maja w Muzeum Żydowskim w Brukseli. Zatrzymany w związku z zabójstwem 29-letni Francuz przebywał pod koniec 2012 roku w Syrii wśród dżihadystów z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook