Jedynie prawda jest ciekawa


Trzydziestu na krzyżach

06.04.2012

Na oczach tysięcy turystów i pielgrzymów na Filipinach około 30 osób dało się przybić do krzyża w Wielki Piątek. Tradycja, której nie pochwala Kościół katolicki, kultywowana jest głównie w regionach rolniczych na północ od stolicy kraju, Manili.

Zdaniem ukrzyżowanych ten wielkopiątkowy obrzęd jest świadectwem wiary, aktem pokuty, bądź sposobem na wybłaganie łaski u Boga.

Jednym z ukrzyżowanych w San Fernando, ok. 70 km na północ od Manili, był 44-letni znachor Arturo Bating. W jego dłonie wbito 10-centymetrowe gwoździe. - Chcę, by Bóg oszczędził mojej rodzinie chorób - powiedział ubrany w białe szaty Bating, który na krzyżu spędził kilka minut.

Dał się on przybić do krzyża po raz pierwszy. - Trochę bolało, ale było to do zniesienia - opowiadał.

Z kolei Fernando Mamangun powiedział, że zawsze po zdjęciu z krzyża z bólu nie może się ruszać. Dodał jednak, że po kilku godzinach czuje się tak, jakby nic się nie stało.

Niektórzy podczas rytuału mają zakrytą twarz, aby nie okazywać cierpienia.

- Czasami chcę z tym skończyć, ale nie mogę. Obiecałem sobie, że będę się poświęcał - tłumaczył Mamangun. Powiedział, że przestanie uczestniczyć w tej wielkopiątkowej tradycji dopiero wtedy, gdy jego córka przejdzie operację.

57-letni Alex Laranang, ukrzyżowany po raz 12., obiecał, że będzie to robić co roku, aż do śmierci. Ten uliczny sprzedawca wyjaśniał, że nie oczekuje niczego w zamian. - Robię to dla mojego Boga - mówił.

Przed ukrzyżowaniem pokutnicy chodzili od kościoła do kościoła, biczując się do krwi ostrymi kijami bambusowymi.

W przeciwieństwie do poprzednich lat w tym roku Kościół katolicki na Filipinach otwarcie nie skrytykował tej tradycji.

Arcybiskup Jose Palma, przewodniczący episkopatu Filipin, powtórzył w tym tygodniu, że Kościół katolicki nie zachęca do tej skrajnej formy pobożności, ale nie uważa też, aby oddawanie się tym praktykom było grzechem. - Nie oceniamy tych osób, nie potępiamy ich, ale też ich do tego nie zachęcamy - mówił w radiu Veritas.

Wielkopiątkowe ukrzyżowania pierwotnie były rytuałem katolickim, jednak na przestrzeni lat zamieniły się w spektakl, który przyciąga tysiące turystów. - Było to interesujące, ale jeden raz wystarczy - przyznała młoda turystka z Austrii, która w piątek była w San Fernando.

Katolicy stanowią ponad 80 procent 94-milionowej ludności Filipin.

PAP
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook