Jedynie prawda jest ciekawa


Trwają obchody Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprém

21.03.2018
polish-hungarian-flags
Trwają obchody Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprém

Wystawa współczesnych artystów polskich zatytułowana "Polska Geometria" została otwarta we wtorek w ramach Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem, którego kulminacją będzie wizyta prezydentów obu państw w piątek.

Na wystawie w Domu Sztuk w Veszprem pokazano kilkanaście obrazów polskich artystów, zarówno tak znanych jak Henryk Stażewski, jak i nadal tworzących spadkobierców tradycji Stażewskiego czy Władysława Strzemińskiego, np. Jerzego Kałuckiego, Jana Pamuły czy Andrzeja Gieragi. 


Wszystkie prezentowane prace pochodzą ze zbiorów kolekcjonera sztuki Laszlo Vassa i będzie je można oglądać do 23 czerwca. 

Oprowadzający we wtorek po wystawie węgierski artysta Istvan Haasz, który od dawna utrzymuje kontakty z polskimi artystami, powiedział PAP, że wiele prezentowanych na ekspozycji prac znalazło się w zbiorach Vassa dzięki jego prywatnym kontaktom. 

Jak podkreślił, miał też okazję poznać osobiście Henryka Stażewskiego, gdy odwiedził go w warszawskiej pracowni w 1986 r. z polskim kolegą. 92-letni wówczas malarz przyjął gości - jak powiedział Haasz - w jedwabnym szlafroku w paski. 

"Poczęstował nas francuskich koniakiem. Zapytałem go, co wie o węgierskich artystach. Odparł, że wiadomo mu, iż w grupie abstrakcjonistów Abstraction-Creaction (z którą Stażewski współpracował - PAP), powstałej w 1931 w Paryżu, byli też Węgrzy" - powiedział Haasz. Obok tak znanych twórców jak Piet Mondrian czy Hans Arp do grupy należeli m.in. Węgrzy Istvan Beoethy i Alfred Reth. 

Na wtorek zaplanowano także wiele innych wydarzeń w ramach Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, m.in. koncerty - pianisty Łukasza Piaseckiego oraz uczniów szkół muzycznych z Veszprem i z Tarnowa - a także prezentacje książek. 

Goście będą mogli zapoznać się z publikacją "Węgierskie pamiątki w Polsce", przedstawiającą ponad 200 zabytków i miejsc w Polsce związanych z Węgrami, od pomników i tablic po nazwy ulic, a także z książką historyka Istvana Kovacsa "Interes i miłość. Polskie wspomnienia o walkach za wolność w latach 1848-1849". 

W ramach festiwalu filmów polskich będzie można obejrzeć "80 milionów" Waldemara Krzystka. 

Uroczystości z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 23 marca zostały przez władze Veszprem poszerzone na cały tydzień, aby - jak powiedział burmistrz Gyula Porga - mieszkańcy mieli jak najwięcej okazji do jak najgłębszego zetknięcia się z kulturą Polski w wielu dziedzinach. 

W kolejnych dniach w Veszprem odbędzie się m.in. konferencja miast partnerskich z Polski i Węgier, będą prezentacje dalszych książek, koncerty oraz występy zespołów folklorystycznych. Przez cały tydzień w sześciu restauracjach w Veszprem, które włączyły się do tego programu, będą też serwowane takie polskie dania, jak schabowy z ziemniakami, barszcz czy pierogi.


PAP/fot. Stock

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook