Jedynie prawda jest ciekawa


"Tramwaj zwany Powidoki" na ulicach Łodzi

22.11.2016

W ramach kolejnej edycji festiwalu - Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia ulicami Łodzi będzie kursował "Tramwaj zwany Powidoki". Jego obecność na łódzkich ulicach ma przypomnieć postać niedawno zmarłego Andrzeja Wajdę i związki reżysera z Łodzią filmową.

Rzecznik prasowy Forum Dominika Kawczyńska przypomina, że Wajda swoją filmową karierę rozpoczynał w Łodzi. Tutaj był studentem Szkoły Filmowej. "Jego twórczość spina się w Łodzi w pewną klamrę - tu realizował finałową scenę debiutanckiego filmu +Pokolenie+, po blisko 20 latach zrealizował +najbardziej łódzki film+, czyli +Ziemię obiecaną+, by wreszcie wrócić do tego miasta przy pracy nad swoim ostatnim obrazem - +Powidokami+" - wyjaśniła.

Tramwaj będzie jeździł na trasie pl. Wolności-Zachodnia-Kościuszki-Mickiewicza-Piotrkowska-pl. Niepodległości. Osoby, które do niego wsiądą w dniach 25 do 27 listopada, będą mogły zapoznać się z ofertą programową Forum oraz otrzymać vouchery, na dowolny film prezentowany w ramach Orlen Cinergia. Poznają też kulisy powstania filmu "Powidoki" oraz otrzymają plakat.

W dniu zakończenia Forum - 2 grudnia - tramwajem zaplanowana jest wycieczka z udziałem Macieja Kronenberga, autora "Przewodnika filmowego po Łodzi". Jej uczestnicy odwiedzą miejsca związane z twórczością Wajdy - plenery wszystkich jego "łódzkich" filmów, Szkołę Filmową i Muzeum Kinematografii, gdzie wśród zbiorów znajdują się m.in. plakaty z filmów Wajdy, a także rzeźba Mateusza Birkuta, bohatera "Człowieka z marmuru".

Jak mówiła Kawczyńska, na wycieczce pokazane zostaną też najsłynniejsze łódzkie pałace i fabryki uwiecznione w "Ziemi obiecanej", będzie kamienica z okrągłą klatką schodową z filmu "Pokolenie", w której ginie Jasio Krone, czy wreszcie budynek filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademii Sztuk Pięknych), gdzie wykładowcą był Władysław Strzemiński, bohater "Powidoków".

Wycieczka odbędzie się oryginalnym tramwajem typu 5N z lat 50., który "zagrał" w ostatnim filmie Wajdy.

Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia jest najstarszą łódzką imprezą filmową poświęconą kinu fabularnemu. Pierwsza edycja odbyła się w roku 1992. Tegoroczna potrwa od 25 listopada do 2 grudnia. W jego programie znalazło się ponad 50 filmów polskich i zagranicznych. Projekcje będą odbywać się w Centrum Festiwalowym Helios Sukcesja oraz w Kinie Charlie.

wkt/PAP

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook