Jedynie prawda jest ciekawa


Toruński flisak Iwo zostanie odnowiony

13.10.2013

Kamienny basen i instalacje wodne Flisaka - najbardziej znanej fontanny w Toruniu - zostaną gruntownie odnowione. Dzięki temu tło obowiązkowych zdjęć wszystkich wycieczek zwiedzających toruńskie Stare Miasto odzyska w pełni blask.

"W sierpniu zostały już odnowione elementy artystyczne fontanny. Z rozpoczęciem prac przy mechanizmie czekano do końca sezonu turystycznego, gdyż Flisak jest jedną z najczęściej podziwianych atrakcji Torunia" - poinformowała Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Prace obejmą wymianę instalacji i remont niecki. W sumie, na całą renowację wodotrysku, miasto przeznaczyło w tym roku 100 tys. zł.

Toruński flisak, zwany Iwo, odsłonięty został 28 czerwca 1914 r., ale wówczas stał na dziedzińcu gotyckiego Ratusza Staromiejskiego. Od tego czasu kilkukrotnie był przenoszony, a w obecnym miejscu - na Rynku Staromiejskim, w cieniu ratusza, znajduje się niemal dokładnie od trzydziestu lat.

Figura ilustruje popularną legendę o młodym flisaku, który grą na skrzypcach wyprowadził z miasta stada żab, które nadmiernie mnożyły się w Toruniu. Rzeźba młodzieńca, z zapałem grającego na instrumencie, znajduje się w centrum niecki fontanny i jest oblewana wodą "wypluwaną" przez otaczające ją rzeźby żab.

Flisak to kolejna fontanna w Toruniu, która przejdzie odnowę. Niedawno w parku na Bydgoskim Przedmieściu, przy okazji jego kompleksowej rewitalizacji, zmodernizowano centralną fontannę wraz z systemem uzdatniania wody. Powstała nowa betonowa niecka zbiornika, a wokół niej siedziska.

TK,PAP
[Fot. Edyp/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook