Jedynie prawda jest ciekawa


Tokarczuk o polskim patriotyzmie: „jest antysemicki i antyzachodni”

08.11.2016

**„Polacy są zafascynowani historią, o wiele bardziej niż inne narody. Można powiedzieć, że mają na jej punkcie obsesję. Dzisiejsze odwołania do historii mają jednak także związek z populistycznie wykorzystywaną tezą, że jak dotąd przeszłość była fałszowana i musi zostać teraz wyprostowana” – skarży się pisarka, laureatka Nike i ambasadorka Wrocławia 2016 Olga Tokarczuk w rozmowie z austriackim dziennikiem „Die Presse”.

Według niej oni (populiści –red.) wmawiają Polakom, że „zawsze są ofiarami spisków, które należy wyjaśnić”.

"Populiści używają historii do tego, by scalić społeczeństwo. Wspomina się te wszystkie bitwy, w których uczestniczyli Polacy, tych wszystkich dzielnych rycerzy i pobożnych patriotów. Nie jest to opowieść ani nowoczesna ani realistyczna, ale w niepewnych czasach daje jednak otuchę. Polacy zostali uśpieni i teraz śni im się ta osobliwa mieszanka z bajek, legend i pobożnych życzeń" - podkreśla, pogardliwie, pisarka. 

Jak przekonuje w tych „bajkach” jest ciągle mowa o krwi, polskiej krwi, krwi bohaterów. "Cała ta gadanina o pobrudzonych krwią sztandarach jest niepokojąca, ale najwyraźniej podoba się ona wyborcom PiS-u. Tak naprawdę mamy tu do czynienia z myśleniem magicznym. Powrotem do dziecinnego świata wyobraźni, w którym nie ma miejsca dla obcego. Ani zresztą dla kobiet, które musza zostać w domu" - przekonuje dwukrotna laureatka Nike. Według niej polskie społeczeństwo jest podzielone, Polacy jakby „posługują się dwoma różnymi językami”.

"Polski populizm odwołuje się do narodowo-katolickiej tradycji, podszytej antysemityzmem i antyzachodnimi tendencjami. Katolicyzm spełnia tu rolę narodowego bastionu. Kapitalizm musi więc także być narodowy, a lewica stanowi zagrożenie dla jedności narodu. Ta ideologiczna konstrukcja istnieje już od 150 lat, przetrwała komunizm i teraz powraca jak zombie, który nie potrafi zrozumieć, że w międzyczasie zmieniła się nie tylko Polska, ale cała Europa" - lamentuje Tokarczuk dalej. 

Ryb, diepresse.com

Fot. [Wikipedia.org//Borys Nieśpielak/De Facto]


Warto poczytać

 1. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 2. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 3. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 4. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 5. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 6. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 7. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 8. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook