Jedynie prawda jest ciekawa


Prawdziwy nalot nietoperzy

29.10.2012

Uderzyła zima, a wraz z nią nietoperze. W poniemieckich bunkrach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w Lubuskiem masowo zaczęły się chronić nietoperze. Chiropterolodzy spodziewają się, że tej zimy w rezerwacie "Nietoperek" pojawić się może ponad 30 tys. ssaków.

Dyrektor Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie Leszek Lisiecki, twierdzi, że ostatnie obserwacje wykazały, że nietoperze przyleciały do rejonu umocnionego, a wraz ze spadkiem temperatury będą zapuszczały się w coraz głębsze partie podziemnych fortyfikacji.  

Ścisła część rezerwatu została zamknięta dla turystów już 30 sierpnia, a 15 października - większość pozostałych korytarzy. Ich zwiedzanie nie będzie możliwe do 15 kwietnia przyszłego roku. Te ograniczenia związane są z ochroną tego bezcennego zimowiska nietoperzy.

Okres zimowy jest niezwykle ważny w życiu tych ssaków. Zwierzęta po nagromadzeniu odpowiednich zapasów tłuszczu wpadają w stan hibernacji, którą co jakiś czas przerywają, aby się rozmnażać. Ichgwałtowne przebudzenie może w tym okresie zakończyć się śmiercią.

Międzyrzecki Rejon Umocniony nie jest jednak całkowicie niedostępny dla turystów. "W Pniewie nasze muzeum posiada całoroczną, podziemną trasę turystyczną. Tutaj bez przeszkód można pod okiem przewodnika nie tylko zwiedzić fortyfikacje, ale także podpatrzeć hibernujące nietoperze" - powiedział PAP Lisiecki.

Badania pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu z chiropterologami z Centrum Obrączkowania Nietoperzy w Dreźnie wykazały, że ssaki te przylatują do podziemi Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego z obszaru Nizin Środkowoeuropejskich, o pow. co najmniej 17 tys. km kw. Nietoperzy przyciągają korzystne warunki do hibernacji, m.in. panująca pod ziemią stała temperatura i wysoka wilgotność powietrza.

Maksymalne długości przelotów tych ssaków osiągają 260 km. Z tego powodu ich ochrona na obszarze Natura 2000 "Nietoperek" ma międzynarodowe znaczenie, a jej skuteczność wpływa na liczebność nietoperzy na dużym obszarze Europy Środkowej.

W ubiegłym roku chiropterolodzy liczbę zimujących tam nietoperzy oszacowali na ok. 35 tys. osobników, reprezentujących 12 gatunków. Najliczniejsze są nocki duże. Kolejne liczenie latających ssaków zaplanowano na połowę stycznia 2013 r. Ich rekordową liczbę stwierdzono w 2008 roku, kiedy to podziemnym rezerwacie zimowało ok. 37 tys. tych zwierząt.

W ramach programu ochrony zimowiska nietoperzy odbywa się nie tylko ich liczenie w okresie hibernacji. Prowadzony jest także całoroczny monitoring warunków mikroklimatycznych z wykorzystaniem czujników zbierających dane dotyczące wilgotności powietrza i temperatury – ważnych parametrów dla hibernujących nietoperzy.

"MRU jest przykładem tego, że aktywną ochronę zwierząt można połączyć z promowaniem walorów turystycznych. Dowodem jest złoty medal dla najlepszego produktu turystycznego, jaki zespół fortyfikacji otrzymał na tegorocznych Targach Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON 2012 w Poznaniu" - dodał Lisiecki.

 

DLOS/PAP

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook