Jedynie prawda jest ciekawa


TNS: notowania prezydenta, premier i rządu spadły

19.05.2015

Aż 48 proc. Polaków jest niezadowolonych z pracy Komorowskiego, wynika z sondażu TNS Polska.

W maju 41 proc. badanych dobrze oceniło prezydenturę Bronisława Komorowskiego (spadek o 15 punktów proc. w stosunku do kwietnia); 48 proc. było niezadowolonych z jego pracy (wzrost o 13 pkt. proc.). Również oceny rządu i premier Ewy Kopacz pogorszyły się - wynika z sondażu TNS Polska.

Dwóch na pięciu Polaków (41 proc.) uważa, że Bronisław Komorowski dobrze wypełnia obowiązki prezydenta, przy czym zdecydowanie mówi o tym 6 proc. społeczeństwa, a ponad jedna trzecia badanych (35 proc.) jest o tym raczej przekonana. Pełnienie przez Bronisława Komorowskiego roli głowy państwa źle ocenia blisko połowa Polaków (48 proc.) – "raczej" mówi o tym trzech na dziesięciu Polaków (31 proc.), a "zdecydowanie" 17 proc. respondentów. 11 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanej opinii.

W porównaniu z kwietniem pozytywne noty Bronisława Komorowskiego spadły o 15 pkt proc., negatywne zaś wzrosły o 13 pkt proc.

Co czwarty Polak (25 proc.) dobrze ocenia działalność rządu, ale tylko co setny badany (1 proc.) ocenia ją bardzo dobrze. Negatywnie o pracy rządu mówi większość badanych (67 proc.), przy czym 23 proc. Polaków ma na temat działań rządu bardzo złe zdanie. 8 proc. Polaków nie ma zdania na ten temat.

W porównaniu z ubiegłym miesiącem pogorszyła się ocena pracy rządu; o 5 pkt proc. ubyło ocen pozytywnych, a o 7 punktów proc. przybyło ocen negatywnych.

Trzech na dziesięciu Polaków (30 proc.) jest zdania, że Ewa Kopacz dobrze wypełnia obowiązki premiera, przy czym 3 proc. społeczeństwa wyraża ten pogląd w sposób zdecydowany. Ponad połowa Polaków (55 proc.) negatywnie ocenia pracę Ewy Kopacz – co trzeci badany uważa, że raczej (35 proc.) a co piąty ankietowany (21 proc.), że zdecydowanie źle pełni rolę premiera. 15 proc. Polaków nie ma sprecyzowanej opinii w tej sprawie.

W porównaniu z kwietniem o 7 punktów proc. spadł odsetek badanych pozytywnie oceniających pracę premier Ewy Kopacz przy jednoczesnym wzroście udziału ocen negatywnych (o 7 pkt proc.).

TNS Polska zauważa, że w maju odnotowano przewagę ocen negatywnych nad pozytywnymi w przypadku trzech instytucji władzy. Prezydent Bronisław Komorowski – po raz pierwszy od momentu objęcia prezydentury w sierpniu 2010 roku - otrzymał więcej notowań negatywnych niż pozytywnych.

Sondaż został przeprowadzony w terminie 8–13 maja 2015 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

PAP/es

fot.PAP/Jacek TurczykWarto poczytać

 1. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 2. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 3. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 4. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 5. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 6. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 7. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 8. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook