Jedynie prawda jest ciekawa


Tłumy turystów w Tatrach - chcą zobaczyć Rysy i Giewont

27.07.2014

Ponad 200 tys. osób wędrowało po Tatrach od początku wakacji do połowy lipca - wynika z szacunków władz Tatrzańskiego Parku Narodowego. W sezonie wakacyjnym Tatry przeżywają największy najazd turystów.

W miesiącach wakacyjnych turystów w Tatrach jest tak dużo, że pod niektórymi szczytami tworzą się kolejki chętnych do wejścia. Tak jest m.in. na końcowych odcinkach szlaków na Giewont. Kolejki tworzą się też na szlakach zabezpieczonych łańcuchami asekuracyjnymi, np. przy wejściu i zejściu z Rysów (2503 m n.p.m.) - najwyższego szczytu w Polsce. 

Władze parku spodziewają się największego ruchu turystycznego w połowie sierpnia. W sierpniu ubiegłego roku po Tatrach wędrowało ponad 650 tys. osób.  

Na terenie TPN nie ma obostrzeń co do ruchu turystycznego na danym szlaku. Zdaniem władz TPN tatrzańska przyroda nie ucierpi z powodu najazdu turystów, o ile miłośnicy górskich wędrówek będą postępowali zgodnie z zasadami parku i szacunkiem dla przyrody. 

"Dla przyrody najważniejsze jest to, żeby turyści nie schodzili ze szlaków, a śmieci wynosili ze sobą. Warto też pamiętać, że noc to czas, kiedy zwierzęta mogą odpocząć od ludzi, więc pamiętajmy, by po zmroku nie wychodzić w góry" - mówił PAP dyrektor parku Szymon Ziobrowski.

Górscy ratownicy radzą, aby w miejscach, gdzie tworzą się kolejki turystów, zachować szczególną ostrożność, zaczekać na swoją kolejkę i nigdy nie omijać łańcuchów asekuracyjnych. Dla bezpieczeństwa swojego i innych turystów nie należy wyprzedzać oczekujących na szlaku. 

W polskiej części Tatr jest 275 km oznakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności - od bardzo łatwych po bardzo trudne - wyposażone w łańcuchy, klamry i drabinki. Co roku Tatry odwiedza około 3 mln turystów.

mc,PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook