Jedynie prawda jest ciekawa


Tłumy na wystawie nt. fałszowania pieniędzy

21.07.2012

Wystawa "Prawdziwe i fałszywe" została zainaugurowana w Rzymie przed trzema laty. Zaprezentowano na niej tak oryginalne eksponaty, jak banknot z czasów Królestwa Włoch z 1870 roku, który oszuści wprowadzili do obiegu, korzystając z masowego wówczas zjawiska analfabetyzmu.

Banknot o "nominale" 1 miliona dolarów to największa atrakcja wystawy fałszywych pieniędzy, która objeżdża kolejne włoskie miasta. Ekspozycję, cieszącą się ogromnym powodzeniem, zorganizowała Gwardia Finansowa wraz z narodowym bankiem włoskim.

Rzekomy milion dolarów w jednym banknocie jest najnowszą zdobyczą włoskiej policji finansowej. Ta budząca rozbawienie zwiedzających "podróbka" została skonfiskowana na początku tego roku we Włoszech. Organizatorzy ekspozycji przyznają, iż trudno uwierzyć w to, że fałszerze liczyli aż na taką naiwność.

Na sfałszowanym środku płatniczym widnieje napis rzekomego banku emisyjnego: "Bank Ruchomego Bogactwa w Królestwie Stabilnej Nędzy". Poniżej znajduje się "nominał": "50 litrów" zamiast lirów. Ludzie nie potrafiący pisać ani czytać ufali jedynie w podobieństwo do prawdziwego banknotu.

Zwiedzający mogą zobaczyć także typowe "laboratorium", w którym podrabia się pieniądze. Duże zainteresowanie wzbudza okaz, który określany jest jako "doskonała podróbka" autorstwa znanego fałszerza Paolo Ciulli. To 500 lirów z lat 20. minionego wieku. Z tego, że banknot nie jest prawdziwy, policjanci zdali sobie sprawę dopiero wtedy, kiedy aresztowali jego autora.

Ponieważ wystawa, przedstawiająca 2500 lat historii procederu fałszowania pieniędzy, okazała się ogromnym sukcesem, objechała wiele włoskich miast, między innymi Florencję, Perugię, Padwę, Bari, Reggio di Calabria, Katanię i Wenecję. Jej kolejnym etapem będzie Bolonia.

Dziennik "Corriere della Sera", pisząc w sobotę o fenomenie ekspozycji, informuje również, że w zeszłym roku we Włoszech skonfiskowano ponad 83 tysiące fałszywych banknotów i 45 tysięcy monet.

Greg/PAP
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook