Jedynie prawda jest ciekawa


Tłumaczka z FBI uciekła do islamisty

03.05.2017

Daniela Green, Tłumaczka FBI, posiadająca dostęp do tajnych informacji uciekła dwa lata temu do islamisty, którego miała rozpracować – podaje CNN.

Pochodząca z Czechosłowacji, a wychowana w Niemczech Daniela Green zamieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdy wyszła za mąż za amerykańskiego żołnierza. Od 2011 roku zaczęła pracować jako tłumaczka języka niemieckiego w FBI, a z czasem przyznano jej dostęp do informacji niejawnych. 

W 2014 roku Green zlecono rozpracowanie jednego z członków tzw. Państwa Islamskiego, byłego niemieckiego rapera Denisa Cusperta, znanego jako Deso Dogg. Cuspert zajmował się rekrutacją islamistów w sieci, a nawet występował w drastycznych filmach propagandowych z odciętą ludzką głową. 

Tego, co wydarzył się później, chyba nikt się nie spodziewał. Daniela Green okłamując służby, że leci do Niemiec odwiedzić rodzinę, w rzeczywistości uciekła do Cuspert w Syrii i ostrzegła przez FBI. Według CNN, kobieta miała nawet wyjść za mąż za dżihadystę. 

Wkrótce jednak 38-latka otrzeźwiała i pożałowała swojej decyzji. W niewyjaśnionych okolicznościach wróciła do Stanów Zjednoczonych i została skazana na dwa lata pozbawienia wolności. W 2016 roku Green wyszła na wolność. 

Komentatorzy CNN zauważają, że ucieczka pracownika FBI do Syrii musiała wymagać zgody przywódców tzw. Państwa Islamskiego. I jak dodała telewizja, w kontekście „wstydliwego” naruszenia bezpieczeństwa wewnątrz służb, Danielę Green spotkała wyjątkowa łagodna kara za kontakt z islamistami, co wskazywałoby na jej zgodę na współpracę. 

ak/CNN/tvn24.pl

[fot. wikimedia commons/domena publiczna]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CSJUBILEUSZ25fotoMINI

Czas Stefczyka V/2018

PDF (10,76 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook