Jedynie prawda jest ciekawa


Tiburtina - stacja widmo

19.11.2013

Dworzec kolejowy Tiburtina w Rzymie, będący w czołówce najnowocześniejszych, to jedyna wielka stacja na świecie, na której nie ma ani jednego kiosku z gazetami, sklepu, księgarni czy przyzwoitego baru. Gmach świeci pustkami od oddania do użytku 2 lata temu.

Nowa ogromna stacja, której wnętrze przypomina statek kosmiczny z filmów science-fiction, otwarta uroczyście w 2011 roku ma według specjalistycznej klasyfikacji status platynowy. To jeden z głównych węzłów kolejowych w Rzymie, łączący północ z południem Włoch. To tam zatrzymują się między innymi pociągi dużej prędkości prywatnej firmy kolejowej.

Na tysiącach pasażerów przybywających codziennie do włoskiej stolicy wrażenie robi nie tylko futurystyczny, pełen rozmachu projekt pięknej stacji, ale także iście kosmiczny krajobraz: absolutna pustka.

Ogromne przestrzenie handlowe i usługowe od dwóch lat czekają na zagospodarowanie. Podróżni, zwłaszcza cudzoziemcy, bez powodzenia szukają najzwyklejszych sklepów, a także taksówek, które często są tam nie do znalezienia, bo nie mają gdzie się zatrzymywać.

Powodem tego stanu rzeczy jest przerost biurokracji, który doprowadził do zablokowania procedur przyznawania koncesji na prowadzenie działalności handlowej i usługowej na Tiburtinie. A chętnych jest bardzo dużo. „To absurd” - podkreśla włoska prasa.

Dotychczas największą zauważalną zmianą od chwili otwarcia dworca była operacja wymiany tablic, prowadzących na stację metra. Na tych pierwszych, którymi oblepiono perony i przejścia, widniał napis: “Anderground” zamiast “Underground”.

PAP/aż 

Zainteresował Cię artykuł? facebook.com/stefczyk.info?fref=ts">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook