Jedynie prawda jest ciekawa


Telefon życzliwości dla seniora

16.03.2015

Łódzki magistrat uruchomił "telefon życzliwości". Pod numerem 45 638 50 32 obok porady psychologicznej czy prawnej seniorzy będą mogli uzyskać wsparcie emocjonalne - poinformował w poniedziałek wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Wiceprezydent podkreślił, że w magistracie działa zespół ds. seniorów, a od ub. roku w centrach aktywnego seniora w instytucjach kultury w pięciu historycznych dzielnicach miasta świadczone są porady psychologiczne i prawne dla seniorów. "Te usługi sa bardzo popularne wśród starszych mieszkańców Łodzi i to przekonało nas do kolejnych działań" - wyjaśnił Piątkowski.

Zespół ds. seniorów wspólnie z fundacją Subvenio stworzył koncepcję specjalnego telefonu zaufania dla seniorów. "Po wybraniu numeru +telefonu życzliwości+ każdy starszy mieszkaniec naszego miasta będzie mógł porozmawiać nie tylko z fachowcem, ale jednocześnie z kimś, kto rozumie osobę po drugiej stronie, ma dla niej wiele życzliwości i cierpliwości" - dodał wiceprezydent.

Celina Maciejewska z fundacji Subvenio zaznaczyła, że "telefon życzliwości" oparty jest na zasadzie samopomocy i zakłada wykorzystanie potencjału samych seniorów. "W ciągu ostatnich trzech lat jako edukator cyfrowy pokolenia 50+ przeszkoliłam ok. dwu tys. osób w starszym wieku i dostrzegam, że grupa ta ma ogromny potencjał. Oni chcą robić coś dla innych, a więc przygotowaliśmy im miejsce, gdzie mogą tę pomoc realizować" - powiedziała.

W projekt zaangażowali się wolontariusze z pokolenia 50+, m.in. prokurator w stanie spoczynku, adwokat, psycholog - specjalista interwencji kryzysowej, pedagog, terapeutki oraz nauczycielki obsługi komputera pracujące z seniorami. Zgłosiła się też grupa seniorów, którzy przejdą szkolenie i będa pracować na rzecz swoich rówieśników we współpracy ze specjalistami.

"W punktach oferujących pomoc kryzysową i pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, prowadzonych przez naszą fundację, często spotykamy się z ludźmi starszymi, którzy +nie mieszczą się w profilu działania+. Nie są pokrzywdzeni przestępstwem, ale koniecznie potrzebują wsparcia - psychologicznego lub związanego z uporządkowaniem spraw pod koniec życia. Potrzebują też tzw. pomocy obywatelskiej; jak załatwić różne sprawy w urzędach, jak korzystać z udogodnień oferowanych przez miasto czy fundacje i organizacje twórcze. To właśnie chcemy im zaoferować w +telefonie życzliwości+" - podkreślił Dariusz Sobieski z fundacji Subvenio.

Pod numer 45 638 50 32 seniorzy będą mogli telefonować w poniedziałki, środy i piątki w godz. 16-18. Wszyscy uczestnicy projektu działają pro bono.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook