Jedynie prawda jest ciekawa


Teatr Słowackiego będzie mieć własną monetę

22.11.2017
teatr-slowackiego
Teatr Słowackiego będzie mieć własną monetę

Z okazji 125-lecia istnienia Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie będzie mieć własną srebrną monetę o nominale 10 zł. Jej emisja rozpocznie się we wrześniu 2018 roku.

Decyzje o tym, że Teatr im. Juliusza Słowackiego będzie mieć w przyszłym - jubileuszowym roku własną, srebrną monetę podjął prezes Narodowego Banku Polskiego.

Moneta próby "Ag 925" będzie miała wymiary 40,0 mm na 26,0 mm, a jej emisja rozpocznie się 6 września 2018 roku. Będzie to specjalna edycja kolekcjonerska, wydana w ilości 15 tys. sztuk.

Moneta z wizerunkiem teatru dołączy do grona innych monet, upamiętniających ważne miejsca lub wydarzenia związane z Krakowem, jak Zamek Królewski na Wawelu, Kościół na Skałce czy moneta wydana z okazji 750-lecia lokacji miasta Krakowa.

Teatr im. Juliusza Słowackiego działa od roku 1893; na przełomie XIX i XX wieku pełnił funkcję sceny narodowej, a do dziś cieszy się opinią jednego z najbardziej zasłużonych teatrów polskich. Jego gmach autorstwa Jana Zawiejskiego, wkomponowany jest w przestrzeń ścisłego centrum Krakowa. Obecnie jego dyrektorem jest Krzysztof Głuchowski.

 

(PAP)

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook