Jedynie prawda jest ciekawa


Tatrzański miś doznał paraliżu

03.06.2015

Przy popularnym szlaku tatrzańskim przez Dolinę Jaworzynki znaleziono sparaliżowanego niedźwiedzia. Szlak czasowo zamknięto. Chore zwierzę trzeba było uśpić.

 Popularny szlak turystyczny w Tatrach przez Dolinę Jaworzynki do Przełęczy między Kopami, został w środę zamknięty do odwołania – informuje Tatrzański Park Narodowy (TPN). Przy szlaku znaleziono sparaliżowanego niedźwiedzia.

Jak poinformował PAP dyrektor TPN Szymon Ziobrowski, przyrodnicy stwierdzili, że niedźwiedź doznał paraliżu i został uśpiony. „Będziemy badać przyczyny zachorowania tego osobnika” – powiedział.

Niedźwiedzia odnalazł przewodnik tatrzański Zdzisław Chmiel, który żółtym szlakiem prowadził wycieczkę. „Usłyszałem ryczenie i najpierw myślałem, że to głos jelenia. Kiedy się zbliżyłem, zobaczyłem, że w zaroślach leży niedźwiedź” – relacjonował przewodnik.

Przewodnik dodał, że zwykle drapieżnik trzyma się z dala od ludzi, a zachowanie tego osobnika wzbudziło niepokój. „Niedźwiedź leżał, widziałem tylko że ruszał łbem i łapą, ale nie mógł się podnieść. Zawiadomiliśmy służby parku narodowego. Jestem przewodnikiem już od wielu lat, ale pierwszy raz widziałem niedźwiedzia w takim stanie” – mówił.

Żółty szlak prowadzący z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki, to popularny trakt prowadzący do Doliny Gąsienicowej. Równolegle do niego biegnie szlak niebieski przez Boczań i łączy się z żółtym szlakiem na Przełęczy między Kopami.

Niedźwiedzie w Polsce są pod ścisłą ochroną. Główną ostoją tego drapieżnika w naszym kraju są Bieszczady. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod jej opieką. Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat.

Z przeprowadzonych przez TPN w ostatnich latach badań wynika, że w całych Tatrach żyje 45 niedźwiedzi brunatnych; polskiej części Tatr stale bytuje 15 niedźwiedzi, a 16 sezonowo przemieszcza się po terenie obu państw.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 2. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 3. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 4. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

 5. dzien-flagi 02.05.2018

  Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

  Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 6. karol-borsuk 30.04.2018

  Prof. Karol Borsuk - hodowca zwierzątek

  W 1943 roku prof. Karol Borsuk, specjalista w dziedzinie geometrii, wymyślił grę planszową Hodowla Zwierzątek, której produkcja stała się jego jedynym źródłem utrzymania po tym, jak został zwolniony z uniwersytetu.

 7. 1270polonez 28.04.2018

  Próba pobicia rekordu Guinnessa w tańczeniu poloneza w ramach 100-lecia Niepodległości

  Mieszkańcy Słupcy (wielkopolskie) w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będą próbowali pobić w niedzielę rekord Guinnessa w największej liczbie osób jednocześnie tańczących poloneza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook