Jedynie prawda jest ciekawa


Tatry: Niedźwiedź zaatakował turystów

06.05.2013

W okolicach Zdziaru w słowackich Tatrach niedźwiedź zaatakował dwóch mężczyzn, jeden z nich został ciężko ranny. Towarzysz poszkodowanego dwukrotnie postrzelił zwierzę. - poinformował w poniedziałek dyrektor TPN Paweł Skawiński.

Do ataku niedźwiedzia doszło w niedzielę w rezerwacie przyrody na terenie słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), blisko granicy z Polską.

"Z zeznań zaatakowanych przez zwierzę mężczyzn wynika, że niedźwiedź po postrzale stracił bardzo dużo krwi. Te rany mogły być dla niego śmiertelne" - powiedział Skawiński. "Niedźwiedź zaatakował, bo ludzie weszli w jego teren i poczuł się zagrożony" - podejrzewa Skawiński. Niedźwiedź ugryzł 43-latka w nogę i rękę. Towarzysz poszkodowanego oddał do drapieżnika dwa strzały z pistoletu i zwierzę uciekło do lasu.

43-latek trafił do szpitala w Popradzie, gdzie przeszedł operację. "Pacjent jest w stanie stabilnym, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W wyniku ataku niedźwiedzia mężczyzna doznał ciężkich, szarpanych ran. Jego operacja trwała dwie godziny" – powiedziała rzeczniczka szpitala w Popradzie Sylwia Galajda.

Według słowackiego internetowego wydania dziennika "Sme", mężczyźni to leśnicy z sąsiedniego nadleśnictwa Spiska Biała. Policja wyjaśnia, co robili w rezerwacie przyrody na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego nie będąc na służbie i dlaczego mieli ze sobą broń. Są przypuszczenia, że mężczyźni kłusowali.

Skawiński przestrzegł, że ranione przez człowieka zwierzęta mogą być bardzo agresywne. Przypomniał historię z 1927 roku, kiedy tatrzański niedźwiedź, raniony przez słowackich myśliwych, zabił juhasa pasącego owce i śmiertelnie ranił góralkę ze Spisza.

Na Słowacji żyje około 700 niedźwiedzi i często dochodzi do spotkań tych zwierząt z ludźmi. U naszych południowych sąsiadów wydaje się blisko 50 decyzji o odstrzale tych drapieżników. W Polsce taka decyzja nigdy nie była podjęta.

PAP, lz

[fot: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook