Jedynie prawda jest ciekawa


Taśmy z wywiadami Jana Pawła II trafiły do jego Centrum w Krakowie

17.05.2017

Wywiady odbyły się w trakcie kolacji w prywatnych apartamentach Ojca Świętego w latach 1988 i 1992.

Wieloletni włoski eurodeputowany i dziennikarz Jaś Gawroński ofiarował w środę kard. Stanisławowi Dziwiszowi taśmy magnetofonowe, na których zarejestrował swoje rozmowy z Janem Pawłem II. Kardynał przekazał je Centrum Jana Pawła II w Krakowie.

Wywiady odbyły się w trakcie kolacji w prywatnych apartamentach Ojca Świętego w latach 1988 i 1992. Pierwsza rozmowa toczyła się po polsku, druga po włosku. Dotyczyły one aktualnej sytuacji Europy i świata, procesu obalania komunizmu, zjednoczonej Europy i roli Kościoła na świecie.

Wywiady były publikowane w prasie na całym świecie. Tuż przed 97. rocznicą urodzin Karola Wojtyły Wydawnictwo Literackie po raz pierwszy publikuje je w książce "Kolacja z papieżem i inne historie", połączone w jeden spójny tekst. Zawiera ona te fragmenty, które wcześniej były wyłączone.

"Przez lata nie zgadzałem się na wydanie tego wywiadu w całości, bo były tam zbyt osobiste wypowiedzi Ojca Świętego. Nie był to czas na publikację, ale teraz już nadszedł" - mówił w środę kard. Dziwisz. Jak wyjaśnił dziennikarzom, chodziło o te wątki, które dotyczyły osób żyjących, a których publikacja mogła komuś zaszkodzić lub kogoś urazić. "Ta książka to przyczynek do poznania wyjątkowej osobowości Jana Pawła II i piękny prezent na 97. urodziny" - dodał.

Kard. Dziwisz podkreślił, że zna rodzinę Gawrońskich od lat, a wywiady z Jasiem Gawrońskim były wyjątkowe, bo papież rozmawiał z przyjaciółmi. "Był bardzo otwarty na tematy trudne. Myślę, że wtedy nie myśleliśmy, że to wszystko będzie w książce" - powiedział były osobisty sekretarz papieża. Jak dodał w podobnym klimacie odbywały się rozmowy Jana Pawła II z ks. Józefem Tischnerem i Krzysztofem Michalskim w Castel Gandolfo.

"To jest wywiad z głową Kościoła ale nie ma w nim ani słowa o religii. Wszystko dotyczy polityki. Ja chciałem zrozumieć, jaka jest myśl polityczna Ojca Świętego" - wspominał w środę Jaś Gawroński. W rozmowie z dziennikarzami powiedział, że pierwszy wywiad z papieżem miał inny charakter niż drugi, bo Jan Paweł II podczas rozmowy w 1988 r. chciał się sam jak najwięcej dowiedzieć o sytuacji politycznej we Włoszech. 

"Gdy wywiad ukazał się we francuskich gazetach 'Le Figaro' i 'Le Monde'  pojawiła się sugestia, że pewne jego fragmenty nie są autentyczne i papież na pewno tego tekstu nie autoryzował. Dopiero, gdy oficjalna gazeta Stolicy Apostolskiej 'L'Osservatore Romano' wydrukowała cały wywiad, to był ostateczny stempel, że jest on prawdziwy" - dodał.

Gawroński pytany o to, czy papież miał jakieś słabości, popełniał błędy powiedział, że "Jan Paweł II był za bardzo zakochany w Polsce". 

"Może ta jego polskość była czasami trochę za mocna" -  ocenił.

Kasety z nagraniami wywiadów Gawrońskiego z papieżem: dwie małe z zapisem pierwszego wywiadu i jedna - większego formatu z nagraniem drugiego zostały podarowane kard. Dziwiszowi, a on przekazał je do archiwum Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Jak mówił kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II ks. prałat Jan Kabziński zostaną one przeniesione na inne, bardziej nowoczesne nośniki.

W książce "Kolacja z papieżem" znalazły się także rozmowy Gawrońskiego z kubańskim przywódcą Fidelem Castro, zamordowanym w 1965 r. charyzmatycznym przywódcą czarnych muzułmanów - Malcolmem X, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, węgierskim filozofem Gyorgy Lukacsem oraz włoskim przemysłowcem Giovanni Agnellim.

Jaś Gawroński (ur. 1936 r.) - włoski dziennikarz i polityk jest synem polskiego dyplomaty Jana Gawrońskiego i włoskiej pisarki, działaczki społecznej, Luciany Frassati, która w czasie wojny pomagała wielu ludziom w ucieczce z okupowanej Polski. Jego wuja Piera Giorgia Frassatiego, zmarłego w wieku dwudziestu czterech lat na chorobę Heinego-Medina, Jan Paweł II beatyfikował w 1990 r.

Gawroński pracował dla dziennika "La Stampa", który założył jego dziadek, był korespondentem telewizji włoskiej w Nowym Jorku, Paryżu, Moskwie i Warszawie. W 2015 roku uhonorowano go prestiżową Premio Biagio Agnes za całokształt dorobku dziennikarskiego.

Od lat osiemdziesiątych zaangażowany w politykę - zasiadał w Parlamencie Europejskim i włoskim senacie, współpracował z Silviem Berlusconim. Był także członkiem rady miejskiej Turynu i członkiem rady regionu Piemont. W latach 2011-2015 Jaś Gawroński pełnił funkcję prezesa fundacji Quadriennale w Rzymie. Zdrobniałą formę imienia - Jaś - przyjął zgodnie ze zwyczajem włoskim i zapisem w dokumentach. 

pg/PAP 

[foto: Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook