Jedynie prawda jest ciekawa


Tańszy roaming od 1 lipca

28.03.2012

Duńska prezydencja i przedstawiciele Parlamentu Europejskiego porozumieli się ws. dalszych obniżek stawek roamingu w europejskich sieciach komórkowych od 1 lipca 2012 roku. Najbardziej spadną opłaty za używanie internetu w komórkach czy tabletach podczas wyjazdów za granicę.

W lipcu 2011 r. Komisja Europejską zaproponowała rozporządzenie, które zakłada nowe, niższe limity cen za roaming w sieciach komórkowych w UE. Już teraz operatorzy mają określone limity na podstawie rozporządzenia, które jednak wygasa z końcem czerwca 2012 r. Ale podczas negocjacji europosłowie wymusili jeszcze dalej idące obniżki, zwłaszcza opłat za przesył danych.

Porozumienie ma być głosowane na sesji plenarnej 10 maja w Strasburgu, tak by wejść w życie już 1 lipca tego roku, czyli jego efekty odczują Europejczycy wyjeżdżający w tym roku na wakacje.

Zgodnie z porozumieniem, koszt jednominutowego połączenia wychodzącego nie przekroczy 29 centów od 1 lipca 2012 roku oraz 19 centów od lipca 2014 roku (bez VAT). Według obecnie obowiązującego rozporządzenia, cena połączenia wychodzącego do innego kraju UE może wynosić maksymalnie 35 centów za minutę, a przychodzącego 11 centów.

Obecne rozporządzenie nie reguluje natomiast stawek detalicznych za przesył danych i korzystanie z internetu w roamingu, a jedynie ceny hurtowe, którymi operatorzy obciążają się nawzajem. 

Zgodnie z nowym porozumieniem, 1 MB pobrany przez komórkę w roamingu będzie kosztować konsumentów nie więcej niż 70 centów od 1 lipca 2012 r., 45 centów od 1 lipca 2013 r. i 20 centów od 1 lipca 2014 r. (bez VAT).

Zmaleją też ceny za sms-y. Jedna wiadomość wysłana w roamingu będzie kosztować nie więcej niż 9 centów od 1 lipca 2012 r. i 6 centów od 1 lipca 2014 r. To obniża z 11 centów, jakie obowiązują na mocy obecnych przepisów.

Z porozumienia ucieszyła się w środę komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes. "To dobra wiadomość dla wszystkich, których nieprzyjemnie dotknęły wysokie opłaty, gdy korzystali z telefonu komórkowego lub tabletu za granicą" - powiedziała.

Celem KE jest zrównanie do 2015 r. cen połączeń krajowych i zagranicznych w UE.

Ponadto, aby unikać "szokujących rachunków" po powrocie z zagranicy, w nowym rozporządzeniu KE utrzymała ochronę klientów w postaci limitu miesięcznego rachunku za ściąganie danych w wys. 50 euro. Klient, jeśli będzie chciał, będzie musiał zwrócić się o ustalenie innego limitu.

Od 1 lipca 2014 roku rozporządzenie umożliwi konsumentom podpisanie odrębnej, tańszej umowy na świadczenie usług roamingu u innego operatora, przy zachowaniu swojego dotychczasowego numeru telefonu i karty SIM. Jednocześnie nowe przepisy ułatwią dostęp do rynku nowym operatorom, także tzw. "wirtualnym operatorom", którzy nie posiadają własnej sieci. Będą oni mogli korzystać z sieci innych operatorów w krajach UE po regulowanej cenie hurtowej.

Limity cen detalicznych proponowane w rozporządzeniu mają obowiązywać do połowy 2016 r., kiedy to - zdaniem Kroes - zadziałać mają już mechanizmy rynkowe obniżające ceny. Z kolei limity stawek hurtowych miałyby obowiązywać aż do 2022 r.

PAP/red.
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sportowcy-dla-niepodleglej 21.05.2018

  Promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej”

  W Centrum Prasowym PAP 21 maja odbyła się promocja książki „Sportowcy dla Niepodległej” wydanej z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

 2. anna-bikont 21.05.2018

  Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

  "Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania"

 3. pawlikowski 20.05.2018

  Nagroda dla Pawlikowskiego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii

  Nagroda dla Pawła Pawlikowskiego za najlepszą reżyserię podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes to ogromny sukces polskiej kinematografii - powiedziała w sobotę PAP dziennikarka Patrycja Wanat.

 4. harry-meghan-wedding 19.05.2018

  Sakramentalne "tak" księcia Harrego i Meghan Markle. Czy łączy ich więcej niż myślimy?

  W sobotę 19 maja w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsor książe Harry i amerykańska aktorka Meghan Markle powiedzieli sobie sakramentalne "tak".

 5. tanks 17.05.2018

  VIII Piknik Militarny "Misja Wschód"

  Blisko 1000 rekonstruktorów, ok. 70 rodzajów pojazdów militarnych i rekonstrukcje różnych walk będzie można oglądać podczas VIII Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód", który rozpocznie się 1 czerwca w Białymstoku.

 6. Twierdza-Przemysl 17.05.2018

  Noc Muzeów - nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl

  Podczas tegorocznej Nocy Muzeów można będzie obejrzeć nieznane zdjęcia twierdzy Przemyśl wykonane w czerwcu 1915 r. 55 fotografii ze zbiorów rodziny Starzewskich z Krakowa zaprezentuje Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

 7. lars-von-trier 16.05.2018

  Skandal na festiwalu w Cannes!

  Widzowie zniesmaczeni premierą filmu Larsa von Triera „The house that Jack built”.

 8. przedwojenny-rzeszow 16.05.2018

  Międzywojenny Rzeszów na wystawie fotografii podczas Nocy Muzeów

  Mieszkańców międzywojennego Rzeszowa, ich życie codzienne, scenki rodzajowe, czy wygląd ówczesnych ulic można będzie zobaczyć w Noc Muzeów na wystawie fotografii wykonanych z oryginalnych, szklanych negatywów ze słynnego rzeszowskiego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook